TOMASZ RITTER – RECITAL FORTEPIANOWY
Wstęp wolny  /  Muzyka i taniec

TOMASZ RITTER – RECITAL FORTEPIANOWY

  • Wydarzenie archiwalne: 10.10.2023
Miejsce:
sala koncertowa Towarzystwa MuzycznegoBydgoszcz, ul. Ks. Piotra Skargi 7

RECITAL FORTEPIANOWY TOMASZA RITTERA z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki oraz 10. rocznicy śmierci Prezes Felicji Gwincińskiej 

TOMASZ RITTER
fortepian

PROGRAM KONCERTU:
W. A. Mozart – Fantazja c-moll KV 475
F. Schubert – Sonata a-moll D 784
F. Chopin – Preludium cis-moll op. 45
Preludium Des-dur op.28 nr 15
Ballada As-dur op. 47

Tomasz Ritter – pianista / fortepianista / klawesynista

W 2018 roku został zwycięzcą I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie. Jest też laureatem wielu innych konkursów, m.in. IX Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Artur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy. W roku 2018 był nominowany do „Paszportów Polityki”, a w roku następnym – do nagrody “Koryfeusz Muzyki Polskiej”. Edukację rozpoczął w rodzinnym Lublinie u B. Bechty-Krzemińskiej. W 2008 został uczniem I.Rumiancewej-Dabrowski w ZPSM nr.4 w Warszawie. W tamtym czasie wielkie znaczenie miały dla niego spotkania z W. Mierżanowem i T. Szebanową. Równolegle zdobywał doświadczenie na instrumentach dawnych, współpracując z P. Šeflem i na kursach m.in. u A. Lubimova, M. Bilsona, A. Steiera i T. Kocha. Jego zainteresowania zaprowadziły go na studia na Wydziale Wykonawstwa Historycznego i Współczesnego w Moskiewskim Konserwatorium im. P. Czajkowskiego, które w 2019 roku ukończył z wyróżnieniem. Studiował pod kierunkiem A. Lubimova (fortepian i fortepian historyczny), M. Woskresenskiego (fortepian) M. Uspienskiej, (klawesyn). W latach 2019-2021 odbył studia podyplomowe w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu u H. Rutkowskiego oraz M. van Delfta, które ukończył z wyróżnieniem. Brał udział w wielu festiwalach muzycznych w Polsce i zagranicą, występując solo, kameralnie oraz z towarzyszeniem orkiestry. Współpracował m.in. z Orkiestrą XVIII wieku, {oh} Orkiestrą Historyczną, Bach Collegium Japan, Sinvonią Varsovią, Orkiestrą PR „Amadeus” pod batutą takich dyrygentów jak M.Suzuki, J. Maksymiuk, A. Duczmal, Ł.Borowicz, G. Nowak. Kamerlanie występował m.in. z Kwartetem Martinu, Stradivari Quartett, Royal String Quartet, K.A. Kulką i T. Strahlem, Stefanem Tararą oraz B. Csalogiem.

KONCERT DOFINANSOWANO ze środków:

Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca”.

WSTĘP WOLNYŹródło: Towarzystwo Muzyczne im. I.J. Paderewskiego

Powiązane wydarzenia