Logo partnera
Film

Tom

  • Wydarzenie archiwalne: 16.08.2023
Miejsce:
Europejskie Centrum Filmowe CamerimageToruń, Rynek Nowomiejski 28

Zmagający się z depresją po utracie ukochanego Tom (Dolan), udaje się do rodzinnego domu partnera by poznać jego rodzinę. Na miejscu odkrywa, że nikt nie wiedział o ich relacji…

„Tom” jest pierwszym filmem, przy którym Dolan współpracował z operatorem André Turpinem. Po nim nakręcili rewelacyjną „Mamę”, która przyniosła Autorowi zdjęć Brązową Żabę na Festiwalu EnergaCamerimage oraz dwa pozostałe prezentowane w naszym kinie tytuły: „To tylko koniec świata” oraz „Matthiasa i Maxime’a”. W 2018 roku stworzyli również „The Death and Life of John F. Donovan”, obraz, który nie wyszedł poza obieg festiwalowy. Ich ostatnim wspólnym projektem jest miniserial „La nuit où Laurier Gaudreault s’est réveillé”.

 Cykl: XAVIER DOLAN: TWÓRCA ZBUNTOWANY

W związku z głośnym ogłoszeniem Xaviera Dolana, jednego z najmłodszych i największych współczesnych twórców kina autorskiego, który po 15 latach intensywnej kariery zdecydował, że nie planuje nakręcić już żadnego filmu, przypominamy trzy tytuły, które są mu szczególnie bliskie. Pierwsza propozycja to „Matthias i Maxime” nieoczekiwanie ostatni film Reżysera, w którego obsadzie znaleźli się jego najbliżsi przyjaciele. Drugą jest obraz „To tylko koniec świata”, w 2016 roku uznany przez Dolana za dzieło, z którego jest najbardziej dumny. Film po swojej premierze na Festiwalu w Cannes, podzielił krytyków i publiczność, jednocześnie przynosząc twórcy Grand Prix Festiwalu i Nagrodę Jury Ekumenicznego. Ostatnia propozycja to „Tom”, pierwszy film Dolana, który nie został zrealizowany na podstawie oryginalnego scenariusza. Jest to filmowa adaptacja sztuki teatralnej autorstwa Michela Marca Boucharda pod tym samym tytułem („Tom à la Ferme”). Zrealizowany trzy lata później „To tylko koniec świata” również stanowi adaptację sztuki. Jej autorem był jeden z najważniejszych francuskich dramatopisarzy, doceniony pośmiertnie Jean-Luc Lagarce.



Źródło: Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE

Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE

Rynek Nowomiejski 28
87-100 Toruń
tel.: 723 240 699

Powiązane wydarzenia

29
września (piątek), godz. 17:00

Serce miłości

29
września (piątek), godz. 18:45

Mój anioł

30
września (sobota), godz. 19:45

Tár

01
października (niedziela), godz. 17:00

Na zawsze Melomani – POKAZ PRZEDPREMIEROWY