TOFIFEST 2022: SONATA
Film

TOFIFEST 2022: SONATA

  • Wydarzenie archiwalne: 02.07.2022
Miejsce:
Cinema CityToruń
Grzegorz Płonka jako dziecko był błędnie zdiagnozowany — okazało się, że przyczyną jego wycofania nie był autyzm, lecz brak słuchu. Po latach życia w kompletnej ciszy, dzięki uporowi rodziców, wsparciu grupy dobrych ludzi i zabiegowi wszczepienia implantu w Instytucie profesora Henryka Skarżyńskiego odzyskał słuch i mógł spełnić największe marzenie swojego życia — zagrać Sonatę Księżycową Beethovena w filharmonii. Wzruszająca, oparta na faktach historia pokazuje, że nawet niemożliwe staje się możliwe, jeśli tylko włożymy w to sporo pracy i wysiłku.

Reżyser: Bartosz Blaschke
Scenariusz: Bartosz Blaschke
Zdjęcia: Tomasz Augustynek
Montaż: Robert Piechnik
Muzyka: Krzysztof A. Janczak
Obsada: Małgorzata Foremniak, Michał Sikorski, Łukasz Simlat, Jerzy Stuhr
Producenci: Sylwester Banaszkiewicz, Marcin Kurek
Produkcja: Mediabrigade
Dystrybucja: Telewizja Polska
Nagrody: FF w Gdyni – Nagroda publiczności, Nagroda za debiut aktorski (2021); Polska Nagroda Filmowa – Orzeł: Najlepszy dźwięk (2022); MFF w Sofii – Najlepszy film, Nagroda publiczności (2022); Off Camera – Nagroda "Rising Star" dla najlepszego aktorskiego debiutu, Nagroda publiczności (2022)
Bartosz Blaschke (ur. 1974 w Gliwicach) — reżyser i scenarzysta filmowy. Absolwent realizacji obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografii na WRiTV UŚ w Katowicach oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Andrzeja Wajdy w Warszawie. Autor scenariuszy do seriali Na dobre i na złe, Ojciec Mateusz, Nad rozlewiskiem czy Na Wspólnej. Dwukrotny laureat nagrody w konkursie Script Pro. Sonata to jego debiut fabularny.

Wybrana filmografia:

2021 – Sonata
2015 – Oczy mojego ojca (film krótkometrażowy)
2008 – Ziętek (film dokumentalny)

Po filmie zapraszamy na spotkanie z Bartoszem Blaschke i Lechem Dyblikiem — wstęp wolny