Teatr Węgajty w dwóch odsłonach: songi teatralne i internetowe archiwum
Teatr Węgajty to ośrodek teatru niezależnego, działający w zaadaptowanej stodole w Węgajtach k. Olsztyna. Jest miejscem spektakli, festiwalu „Wioska Teatralna”, warsztatów Innej Szkoły Teatralnej i różnego rodzaju działań artywistycznych.
W ramach spotkania w Wozowni o działalności „Węgajt” opowiedzą jego założyciele: Erdmute i Wacław Sobaszkowie. Jak sami mówią: „Od wielu lat muzyka jest tym, czym zajmujemy się na co dzień. Nasza droga tworzenia muzyki teatralnej prowadziła od grania motywów tradycyjnych do własnych kompozycji, nieraz balansujących na granicy muzyki i performansu. Utwory odzwierciedlają także związek teatru z aktywizmem, który stał się dla nas istotny około roku 2010, kiedy to stworzyliśmy spektakl pt. »Woda 2030«. Nazwaliśmy je wtedy songami – zgodnie z brechtowskim myśleniem”.
W drugiej części spotkania Magdalena Hasiuk-Świerzbińska zaprezentuje internetowe archiwum – owoc współprowadzonego przez nią projektu badawczego „Teatr Węgajty – 35 lat teatru antropologicznego i poszukiwań społeczno-kulturowych”, realizowanego w Instytucie Sztuki PAN ze środków Narodowego Centrum Nauki. Udostępnione wkrótce archiwum w zamyśle stanie się żywą przestrzenią refleksji o teatrze. ----------------- Erdmute Sobaszek – urodzona w Niemczech (wschodnich), w Polsce żyje i działa od 1977 r., kiedy włączyła się w prace Interdyscyplinarnej Placówki Twórczo-Badawczej „Pracownia” w Olsztynie. Współzałożycielka Teatru Węgajty w 1986 r. Aktorka i instrumentalistka spektakli „Węgajt“ i własnych. Menedżerka projektów animacyjnych, prowadzi warsztaty, tłumaczy z języka niemieckiego. Wacław Sobaszek – współzałożyciel olsztyńskiej Interdyscyplinarnej Placówki Twórczo-Badawczej „Pracownia ”. Od 1982 r. prowadzi działalność teatralną, muzykuje, inscenizuje spektakle, organizuje festiwal „Wioska Teatralna”, pisze i wykonuje songi, publikuje wiersze (tomik „Pomiędzy” wyd. 2017) i dzienniki („Spiski życiowe” wyd. 2020).Źródło: Galeria Sztuki Wozownia