Teatr Polska - Niżyńska piano forte
Zapraszamy na spektakl teatralny w ramach programu Teatr Polska. 15 października 2026 roku w BCKiH Wahadło zostanie zaprezentowany spektakl „Niżyńska piano forte”
„NIŻYŃSKA piano forte” Sztuki Nowej to kameralny spektakl choreograficzny inspirowany biografią i twórczością Bronisławy Niżyńskiej – jednej z najważniejszych postaci XX-wiecznej awangardy w tańcu.
Punktem wyjścia do spektaklu stały się przełomowe chwile z jej życia. Osobisty kryzys oraz potrzeba pełnego artystycznego wyrażenia się stały się impulsem do wypracowania własnej podmiotowości i swojego języka choreograficznego. W spektaklu biografia Niżyńskiej zostaje przetworzona nie w formę narracji, lecz w strukturę ruchu, rytmu i napięć budujących dramaturgię spektaklu.
Spektakl podejmuje dialog z „Les noces” (1923) – przełomowym dziełem choreograficznym Niżyńskiej do muzyki Igora Strawińskiego, często opisywanym jako protofeministyczne. Daniela Komędera – choreografka i wykonawczyni – konstruuje performatywny portret artystki, badając relacje między ciałem, rytmem i strukturą. Warstwę dźwiękową spektaklu współtworzy na żywo Katarzyna Piszek (Kasai), materializując muzykę i wokal jako równorzędne elementy dramaturgiczne. Dialog ruchu i dźwięku pozwala obserwować proces odzyskiwania głosu – rozumianego symbolicznie jako akt dojrzewania do emancypacji.
czas trwania: 45/55 minut
grupa wiekowa: młodzież i dorośli
scenografia: Tadeusz Perkowski
muzyka: Katarzyna Piszek
data premiery: 19 grudnia 2024
miejsce premiery: Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie
Źródło: Brzeskie Centrum Kultury i Historii WAHADŁO