Sztuka w Artusie | Historia Jednego Dzieła
Wstęp wolny  /  Hybrydowe  /  Sztuki wizualne

Sztuka w Artusie | Historia Jednego Dzieła

  • Wydarzenie archiwalne: 30.11.2021
Miejsce:
Dwór ArtusaToruń, Rynek Staromiejski 6
Kolejny wykład w ramach cieszącego się niesłabnącym zainteresowaniem cyklu Sztuka w Artusie, poświęcimy nowemu-staremu obrazowi Jana Vermeera, czyli Czytającej List. To – stanowiące ozdobę drezdeńskiej galerii malowidło – musiało czekać ponad trzysta pięćdziesiąt lat, by na jaw wyszła prawda, jak w istocie wyglądało, gdy zostało zdjęte ze sztalugi.

To, co jeszcze do niedawna uznane było za portret dziewczyny czytającej przy oknie w skromnie urządzonym pomieszczeniu… wciąż jest tym samy portretem, ale z w jego tle znajduje się odsłonięty przez konserwatorów zabytków obraz, który przez wieki znajdował się szczelnie ukryty pod warstwą farby.

Okazuje się, że Jan Vermeer chciał upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i na podejrzanie pustej ścianie w rzeczywistości umieścił oprawioną w ramę postać Kupidyna. Dlaczego jednak przez tyle lat pozostawał on niewidoczny? Kto i dlaczego zamalował ten obraz? Jaka jest historia powstania tego dzieł? Skąd wzięły się te wszystkie zmiany? I co tak naprawdę się za tym wszystkim kryje? O tym wszystkim dowiemy się z kolejnego wykładu już 30 listopada 2021 roku o godz.18:30 w Sali Wielkiej, a także na artusowym Facebooku YouTubie.

Wykład tradycyjnie poprowadzi Łukasz Wudarski – dyrektor Centrum Kultury Dwór Artusa, historyk sztuki.

Źródło: Dwór Artusa

Dwór Artusa

Rynek Staromiejski 6
87-100 Toruń
tel.:56 655 49 39