Sztuka samurajów. Wystawa uzbrojenia japońskiego
Dziedzictwo

Sztuka samurajów. Wystawa uzbrojenia japońskiego

  • dzisiaj
    ⟶ DO 01.09
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Muzeum Okręgowe w Toruniu – Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod GwiazdąToruń

W Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą, oddziale Muzeum Okręgowego w Toruniu, została zaaranżowana nowa wystawa czasowa pt. „Sztuka samurajów. Wystawa uzbrojenia japońskiego”. Ekspozycja będzie dostępna od 22 czerwca do 1 września br.

 Wystawa przygotowana została z okazji rocznicy współpracy Muzeum Okręgowego w Toruniu z Polską Sekcją Miecza Japońskiego. Jest to już kolejna ekspozycja uzbrojenia japońskiego w Kamienicy pod Gwiazdą. Posiadająca wybitnie kolekcjonerski charakter, daleka jest od azjatyckiego sposobu eksponowania broni białej. Ma jednak na celu, w jak najbardziej przystępny sposób ukazać historię i sztukę Japonii. Nie ma bowiem innego takiego kraju, gdzie powstawanie broni było bliższe sztuce niż rzemiosłu. Udało się nam pozyskać wspaniałe okazy mieczy katana, wakizashi czy tanto.   

Osobną grupę stanowią niezwykłej urody japońskie gardy mieczowe tsuba. Jako nośnik treści mitologicznych czy obyczajowych, przybliżają w cudowny sposób niezwykły świat estetyki dalekowschodniej.

Swoiste dopełnienie stanowią drzeworyty zbierane przez przeszło pół wieku istnienia Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu. Wnętrza kamienicy przy Rynku Staromiejskim 35, jak żadne inne tego typu miejsce w Polsce, w pełni oddaje intymność kolekcjonerskiego gabinetu.

Zapraszamy Państwa serdecznie do zapoznania się z ekspozycja.

___

Wydarzenie: „Sztuka samurajów. Wystawa uzbrojenia japońskiego”

Miejsce: Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą

Czas ekspozycji: 22 czerwca – 1 września 2024 r.

Kurator: Paweł Czopiński

___Źródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu