Sztuka w Bramie: Malarstwo i Rzeźba Anny Mackiewicz Chojnackiej
Dziedzictwo  /  Sztuki wizualne

Sztuka w Bramie: Malarstwo i Rzeźba Anny Mackiewicz Chojnackiej

  • Wydarzenie archiwalne: 24.07.2021
Miejsce:
Brama Grudziądzka w ChełmnieChełmno, Grudziądzka 34

Zapraszamy na wyjątkowe otwarcie Bramy Grudziądzkiej jako przestrzeni sztuki i doświadczania.
Działania rozpoczynamy wyjątkowym wydarzeniem: wystawą artystki, Anny Mackiewicz-Chojnackiej, która zaprezentuje swoją pasję do malarstwa i rzeźby. Jej dzieła "oddychają" tym samym klimatem, co nasze działania w zakresie kultury: przepełnione są duchowością, także ludową, intuicyjnym i wrażliwym postrzeganiem podmiotu poznania (w tym przypadku: kobiety), namysłem nad kontekstami bytu w przeszłości i teraźniejszości.
Artystka urodziła się w 1978 r. w Bydgoszczy. Ukończyła studia na Wydziale Sztuk Pięknych na UMK w Toruniu. W 2003 r. uzyskała dyplom z zakresu malarstwa sztalugowego w pracowni prof. Lecha Wolskiego. Zajmuje się malarstwem, rzeźbą i ceramiką. Na co dzień uczy w szkole rysunku i ceramiki. Prezes stowarzyszenia AstArte, które zajmuje się szeroko rozumianą kulturą i sztuką oraz kultywowaniem dawnych obrzędów i obyczajów. (link do fanpage'u: https://www.facebook.com/Astarte-pracownia-galeriastowarzyszenie-240356946029802/?ref=page_internal)
KALENDARZ:
To cykl prac rzeźbiarskich – 12 kobiet – w postaci Madonny. Każda z nich symbolizuje jeden miesiąc w kalendarzu. Np. miesiąc wrzesień, to postać madonny z koszem jesiennych plonów, luty z wilkami itd.
Jak pisze artystka: "Jest to moja osobista interpretacja postaci Madonny w ścisłym związku z otaczająca nas polską przyrodą, pierwiastkiem żeńskim, sakralnym i tajemniczym. Na pierwszym miejscu stawiam siłę twórczą i płodność której uosobieniem jest kobieta pełna siły i łaski, bezwzględnie pozytywna, oderwana od brudu cywilizacji i niepokojów współczesnej kultury".
NIEREALIZM:
Będzie to prezentacja przekrojowa, ukazująca kilka kobiecych aktów, malowane zaraz po studiach, portrety, cykl tancerek – efekt fascynacji tańcem i ruchem artystki, "obrazy bydgoskie", "kompozycje domowe", kilka portretów inspirowanych historią oraz mój ostatni cykl "Kim jesteśmy? Skąd przychodzimy? Dokąd zmierzamy?".
Zapraszamy do udziału, kontemplacji i rozmowy podczas wernisażu – spotkania z artystką

 

mzch



Źródło: Muzeum Ziemi Chełmińskiej