Szkło nie pozwala nam się nudzić. Nowe kierunki w szkle – wykład on-line Miki Drozdowskiej
Wstęp wolny  /  Edukacja  /  Sztuki wizualne

Szkło nie pozwala nam się nudzić. Nowe kierunki w szkle – wykład on-line Miki Drozdowskiej

  • Wydarzenie archiwalne: 15.12.2022
Miejsce:
online
Rok 2022 ogłoszono międzynarodowym rokiem szkła! Światowe ośrodki edukacyjne, rezydencyjne, muzea, galerie, artyści, eksperci, krytycy, miłośnicy, studenci, czyli tzw. Glass Community przez cały rok świętuje rolę, jaką szkło odgrywa w naszym życiu. Dzięki wszechstronności, możliwościom chemicznym i fizycznym, szkło pod wieloma postaciami przyczyniło się do rozwoju kultury i nauki.

W tym roku w instytucji BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej powstała wystawa z okazji 50. rocznicy istnienia międzynarodowego centrum edukacji artystycznej w dziedzinie projektowania szkła. Mowa o Pilchuck Glass School – szkole zbudowanej rękoma jej inicjatorów w latach 70., w bukolicznym, dzikim i nieposkromionym otoczeniu Gór Kaskadowych koło Seattle. Wystawa prezentuje selekcję prac obiektowych oraz wideo artystów i artystek ze Stanów Zjednoczonych, Polski, Japonii, Norwegii, Danii, Szwecji, Korei Południowej, Anglii i Szkocji. Faktorem łączącym grupę jest sposób wykorzystania szkła jako medium, które problematyzuje współczesność, daje przestrzeń do spekulacji na temat przyszłości oraz przesuwa granice pracy z wykorzystaniem tej kruchej materii.

Podczas wykładu poznamy historię Pilchuck Glass School i zobaczymy, jak główne wartości szkoły, czyli wspólnota, proces, czas, przestrzeń i eksperyment wpływają na strategię i twórczość artystów_ek. Na podstawie prezentowanych na wystawie prac pokażę Państwu, jak od lat medium wymyka się utartym ścieżkom myślenia o nim. Poznamy nowe kierunki w szkle, odpowiemy na pytanie, czy szkło ma granice, oraz pospekulujemy o przyszłości tej wyjątkowej materii.

Mika Drozdowska – absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Studiowała również na uniwersytecie w Anadolu w Eskisehir (Turcja). Pracuje jako kuratorka wrocławskiej galerii SIC! BWA Wrocław (przekształciła ją z Galerii Szkła i Ceramiki), kładąc nacisk na eksperyment i poszukiwanie nowych wartości. Jej zainteresowania skupiają się na szkle i ceramice jako mediach sztuki współczesnej. Z kolei jej doświadczenie i głębokie zainteresowanie sztuką w przestrzeni publicznej powoduje, że stara się operować na styku tych dwóch obszarów, czego czego przykładem jest np. projekt gry miejskiej “GlassGo” oraz “Sztuka na Zamówienie” – Mobilna Galeria z wystawą “Gatunki Inwazyjne“ Bena Wrighta. Autorka wielu wystaw sztuki współczesnej. W latach 2014-2019 współautorka programu rezydencyjnego w BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej. Obecnie w odpowiedzi na zaproszenie Pilchuck School of Glass w Stanwood stworzyła międzynarodową wystawę szkła współczesnego na 50-lecie programu Emerging-Artists-in-Residence.

15.12.2022 (czwartek), godz. 18.30 Facebook i kanał YouTube Galerii Sztuki Wozownia

Źródło: Galeria Sztuki Wozownia