Szczęśliwe dzieciństwo to bezpieczne dzieciństwo – jak rozpoznawać i reagować na krzywdzenie dzieci.
Wstęp wolny  /  Edukacja / warsztaty

Szczęśliwe dzieciństwo to bezpieczne dzieciństwo – jak rozpoznawać i reagować na krzywdzenie dzieci.

  • Wydarzenie archiwalne: 04.11.2024
Miejsce:
Młodzieżowy Dom Kultury nr 4Bydgoszcz, Dworcowa 82

Osoby prowadzące: Jolanta Zmarzlik, Ewa Dziemidowicz
Webinar przeznaczony dla profesjonalistów/profesjonalistek.

Krzywdzenie dzieci stanowi jedno z największych zagrożeń dla ich rozwoju, zdrowia psychicznego i bezpieczeństwa. Obejmuje różne formy przemocy, takie jak przemoc fizyczna, emocjonalna, seksualna oraz zaniedbanie. Wiele dzieci doświadcza krzywdzenia ze strony bliskich, co często prowadzi do długotrwałych konsekwencji. Kluczowe jest, aby profesjonaliści i profesjonalistki umieli_ły rozpoznawać objawy przemocy i zaniedbania oraz odpowiednio reagować. Skuteczna interwencja wymaga zrozumienia skomplikowanej natury krzywdzenia oraz podjęcia działań mających na celu ochronę dzieci, wsparcie ich w procesie zdrowienia oraz zapobieganie dalszej przemocy. Czym jest krzywdzenie, jak je rozpoznawać i jakie są jego konsekwencje? Jak rozmawiać z dziećmi o przemocy, której doświadczyły? Jak zapobiegać przemocy wobec dzieci i skutecznie pomagać, tym, które jej doświadczają? Jak i kiedy interweniować w sytuacjach krzywdzenia? Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas webinaru.

Jolanta Zmarzlik (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę) – specjalistka ds. ochrony dzieci przed krzywdzeniem w FDDS. Absolwentka Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się diagnozą i terapią dzieci, młodzieży i dorosłych. Wydaje opinie psychologiczno-sądowe, prowadzi szkolenia z zakresu problematyki dziecka krzywdzonego. Posiada certyfikat PARPA specjalisty ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz certyfikat superwizora ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie Instytutu Psychologii Zdrowia PTP.

Ewa Dziemidowicz (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę) – psychoterapeutka, trenerka, ekspertka ds. bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie, pracuje w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (FDDS). Pracuje z dziećmi, młodzieżą i rodzicami w Poradni „Dziecko w Sieci” FDDS. Prowadzi szkolenia i warsztaty w zakresie bezpieczeństwa online, dotyczące m.in. cyberprzemocy, sekstingu, problemu uwodzenia w sieci, uzależnień od nowych technologii.

Kampania jest wyrazem sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci w Polsce i promuje rozwiązania sprzyjające dobremu dzieciństwu. W jej ramach będą podejmowane różne ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne, które potrwają od 21 października do 19 listopada 2024 roku. Młodzieżowy Dom Kultury nr 4 również aktywnie włącza się w kampanię „Dzieciństwo bez przemocy”.  Szczególnym, symbolicznym momentem będzie finał akcji - 19 listopada, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. W tym dniu o godzinie 17.00, na znak sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci, fasady budynków w całej Polsce rozświetlą się na czerwono. Również Młodzieżowy Dom Kultury nr 4 będzie tego dnia rozświetlony. Bezpieczeństwo dzieci zależy od każdego z nas, dlatego kampania Dzieciństwo bez Przemocy uwrażliwia na problem krzywdzenia dzieci w Polsce oraz promuje sposoby dbania o rozwój i bezpieczeństwo dzieci, aby zapewnić im szczęśliwe dzieciństwo i dobrą przyszłość.

Webinary, skierowane do rodziców, opiekunów, nauczycieli i edukatorów, koncentrują się na profilaktyce przemocy, rozpoznawaniu jej oznak oraz udzielaniu wsparcia emocjonalnego dzieciom w trudnych sytuacjach.  Kampania organizowana jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Głównym partnerem kampanii jest Rzeczniczka Praw Dziecka.



Źródło: MDK Młodzieżowy Dom Kultury nr 4 w Bydgoszczy