Święto Twierdzy Toruń / Międzynarodowy Dzień Fortów
Dziedzictwo

Święto Twierdzy Toruń / Międzynarodowy Dzień Fortów

  • Wydarzenie archiwalne: 03.06.2023
Miejsce:
Muzeum Okręgowe w ToruniuToruń
W najbliższy weekend, 3 i 4 czerwca 2023 r. będziemy obchodzić pierwsze w historii „Święto Twierdzy Toruń”. Wydarzenie to jest częścią odbywającego się w całej Europie Międzynarodowego Dnia Fortów – Tag der Forts. W niedzielę 4 czerwca 2023 r. Muzeum Twierdzy Toruń zaprasza wszystkich na oficjalne otwarcie Święta Twierdzy Toruń oraz imprezy towarzyszące.


Tak się złożyło, ze gród nad Wisłą, znany z Kopernika, wspaniałych pierników i dostojnych gotyckich budowli, ma jeszcze jeden wspaniały atut – ogromy zespół pruskich fortyfikacji. I to właśnie im będzie poświęcone nadchodzące święto. Tego dnia otworzą się bramy wszelkiej maści fortecznych budowli, od małych schronów po wielkie forty.

Zaczynamy w sobotni wieczór tj. 3 czerwca 2023 r. w sali kolumnowej Towarzystwa Naukowego w Toruniu, zapowiedzią nowego zeszytu Atlasu Twierdzy Toruń i telemostem z Kolonią, gdzie odbywają się centralne obchody „Tag der Forts”. Następnego dnia – 4 czerwca 2023 r. przeniesiemy się do Muzeum Twierdzy Toruń, gdzie odbędzie się oficjalne otwarcie imprezy i fortecznej minikonferencji, oraz planujemy kuratorskie zwiedzanie wystawy i rajd rowerowy szlakiem toruńskich fortów.

W tym samym czasie, w dziesięciu innych obiektach na terenie całego miasta, wykwalifikowani przewodnicy będą czekać na chętnych chcących poznać tajemnice Twierdzy Toruń. Oprócz pełnego ciekawostek zwiedzania, będzie możliwość obejrzenia wojskowego sprzętu, kolekcji muzealnych i skorzystać z wielu innych atrakcji. Podsumowaniem fortecznego święta będzie ognisko z kiełbaskami rozpalone na dziedzińcu Fortu IV.

Prezentujemy plan wydarzeń, które będą odbywały się w Muzeum Twierdzy Toruń.  Zaczynamy o godz. 9:00 oficjalnym otwarciem Święta Twierdzy Toruń. Następnie zapraszamy na minikonferencję, na której naukowcy znawcy tematu przybliżą nieco problematykę pruskich fortyfikacji poligonalnych i biehlerowskich. O godzinie 12:00 będzie można zwiedzić naszą muzealną ekspozycję w towarzystwie Kuratora wystawy dr. Mirosława Giętkowskiego – w cenie 5,00 zł/os. (bilety dostępne od wtorku 30.05 na stronie :[LINK TUTAJ] ). Również o godz. 12:00 spod Muzeum Twierdzy Toruń wyruszy ekstremalny rajd rowerowy. W ciągu 5,5 godziny przejedziemy ponad 35 km szlakiem toruńskich umocnień, by na godz. 17:30 zameldować się w Twierdza Toruń - Fort-IV na podsumowaniu imprezy.

Zapisy na rajd (limit 30 osób, powyżej 12 roku życia) ruszają we wtorek o godz. 8:00. Chętnych rajdowców prosimy o zgłoszenia pod adresem: mtt@muzeum.torun.pl

Źródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu

Muzeum Okręgowe w Toruniu

Rynek Staromiejski 1
87-100 Toruń
tel.: 56 660 56 12