Świat i okolice | Wyspa Wielkanocna | 40 lat i do piachu
Edukacja / warsztaty

Świat i okolice | Wyspa Wielkanocna | 40 lat i do piachu

  • Wydarzenie archiwalne: 11.05.2022
Miejsce:
Dwór ArtusaToruń, Rynek Staromiejski 6
Nasz kolejny gość cyklu Świat i okolice – Michał Walczewski –  podróżować zaczął w wieku 40-lat. Szukając nazwy dla swojego kanału podróżniczego 40 lat i do piachu, usłyszał pewnego dnia zapowiedź wykładu: Czy po czterdziestce coś nas jeszcze w życiu czeka?. Pytanie już na pierwszy rzut oka przekorne, ale mimo wszystko dla wielu osób prawdziwe. Po czwartej kresce mamy już ukształtowane poglądy, zawód, pracę, zainteresowania. Coraz rzadziej szukamy czegoś nowego, nieznanego, ryzykownego. Czas spędzamy trawiąc życie, które zbudowaliśmy w pierwszej jego połowie. Konsumujemy to, co do tej pory zrobiliśmy. A gdyby tak wszystko to odwrócić? Pozwolić zegarowi tykać od nowa? Mając 40 lat, Michał wyruszył na swoją pierwszą w życiu wyprawę. Na Antarktydę. Dalej poszło już z górki. Do tej pory dotarł do ponad 50 krajów. Jaki ma plan? Zwiedzić całą naszą planetę. Czy to możliwe? Nie chodzi o to, czy się uda – chodzi o to, by próbować!

Gdy spytać: Z czym Ci się kojarzy Wyspa Wielkanocna, każdy z nas odpowie: Z kamiennymi posągami. Ale z czym jeszcze? I tutaj zaczynają się schody. Niektórzy dodadzą, że z ogromną odległością od innych lądów, z tubylcami i ich straszną historią, z wulkanami. Interesujący się starożytnymi cywilizacjami wspomną o zapomnianym i nigdy nieodszyfrowanym piśmie rongorongo. Mało kto jednak słyszał o drugiej – po majestatycznych posągach Moai – tajemnicy tej wyspy. O jej podziemnym świeci! Świecie, w który już w maju zabierze nas Michał Walczewski!

I właśnie w ten sposób 11 maja 2022 roku przeniesiemy się do jednej z najbardziej osamotnionych wysp na świecie, choć wbrew powszechnej opinii – wcale nie położonej najdalej od innych lądów. Wyspy wielu nazw: Rapa Nui, Wyspa Wielkanocna, Easter Island, Isla de Pascua, Opito Kura. Miejsca tak odosobnionego, że jego tragiczna historia nawet dziś jest niedostrzeganym przez współczesną cywilizację ostrzeżeniem. Miejsca pięknego, surowego, powodującego dreszcze. Królestwa kamiennych posągów Moai z wyrzutem patrzących na nasz świat.

Bilet 5 zł.

Emeryci, renciści, osoby z niepełnosprawnościami, uczniowie, studenci – wstęp wolny | Transmisja na żywo dostępna będzie bezpłatnie na Facebooku i YouTube Dworu Artusa w dniu wydarzenia o godz. 18:30, a także po jej zakończeniu na obu profilach bez ograniczeń | Dla wszystkich Przyjaciół z Ukrainy wstęp wolny | Darmowe wejściówki do odebrania w kasie Dworu Artusa godzinę przed rozpoczęciem wydarzenia (po okazaniu dowolnego dokument ze zdjęciem)

Źródło: Dwór Artusa

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
godz. 16:30

Filmowe poniedziałki

14
stycznia (wtorek), godz. 19:00–21:00

Karnawałowy Dance Intense

15
stycznia (środa), godz. 17:30

W świecie secesji | warsztaty artystyczne