„Staroobrzędowcy – religia niewymarła” - wystawa fotografii
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

„Staroobrzędowcy – religia niewymarła” - wystawa fotografii

  • Wydarzenie archiwalne: 10.02.2022
Miejsce:
Salon Hoffman KPCKBydgoszcz, plac Kościeleckich 6
 „Staroobrzędowcy – religia niewymarła” - wystawa fotografii

wystawa z cyklu „Piękna nasza Polska cała”

Zapraszamy na wernisaż w czwartek, 10 lutego o godz.18:00, połączony ze spotkaniem z Krzysztofem Snarskim – kulturoznawcą, etnografem, muzeologiem, regionalistą, kustoszem w Muzeum Okręgowym w Suwałkach, autorem książki „Staroobrzędowcy. Historia, wiara, tradycja” - projekt Kolektywu LUX w składzie: Emilia Pluta, Jerzy Machajek, Marcin Dąbrowski,

Staroobrzędowcy to odłam religii prawosławnej, której początki sięgają XVII wieku, a jej wyznawcy obrzędowość swoją opierają na liturgii sprzed reformy Nikona. Na ziemie polskie przybyli w II połowie XVIII wieku z terenów dzisiejszej Rosji uciekając przed prześladowaniami. Dziś zanikająca populacja Starowierców szacowana jest na około 1300 osób, skupionych głównie w województwie podlaskim i warmińsko- mazurskim.
Są silnie zaangażowaną religijnie społecznością, żyjącą z nietłumionym poczuciem nadciągającego końca świata, dla której wiara w  ich ziemskiej wędrówce ma zasadnicze znaczenie. Ponad dobra materialne przedkładają życie duchowe. Rzadko dopuszczają do siebie innowierców.
„Staroobrzędowcy – religia niewymarła” jest pierwszym, autorskim projektem Kolektyw LUX wywodzącego się z Lubelskiej Szkoły Fotografii. Jego realizacja przebiegała we współpracy z prof. dr hab. Zoją Jaroszewicz - Pieresławcew, z Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie, przez wiele lat prowadzącą badania naukowe w  społeczności Staroobrzędowców, oraz z Krzysztofem Snarskim, kustoszem muzeum w Suwałkach, z którym to spotkanie uświetni nasz wernisaż. Gorąco zapraszamy.

 

 

Źródło