Stara Szkoła + Hulajdusza | koncert
Muzyka i taniec

Stara Szkoła + Hulajdusza | koncert

  • Wydarzenie archiwalne: 03.09.2022
Miejsce:
Dwór ArtusaToruń, Rynek Staromiejski 6

Marzyliście kiedyś o podróży po amerykańskich rozdrożach? Wyobrażaliście sobie wiatr we włosach i stare standardy płynące z radia Waszego cadillaca? Jeśli tak jak my czujecie bluesa, nadchodzący koncert z pewnością da Wam wiele powodów do tęsknych myśli o przydrożnych barach na peryferiach wielkich miast oraz ciepłych, piaszczystych nocach.

Można myśleć, że karierę muzyczną powinno zaczynać się jak najwcześniej. Nic bardziej mylnego – artyści Starej Szkoły zdecydowanie burzą ten mit! Dla większości z nich to pierwszy w życiu zespół – założony po pięćdziesiątce. W tym roku grają drugą setkę koncertów, wszystkie są skatalogowane na oficjalnej stronie internetowej formacji. Najważniejsze z nich to koncerty w czasie Blues Express, HRPP Festival, Happy Jazz Festiwal, Transatlantic Blues Project, Plexsound Festival, Island Bike Days, Bike & Barrels Party w londyńskim Jazz Café Posk oraz dwie koncertowe premiery płyt w HRP Pamela. Koncerty Starej Szkoły były wielokrotnie retransmitowane w Radio PiK. Od początku istnienia grają dla WOŚP. W październiku 2017 roku miała miejsce premiera, wydanej przez HRPP Records, debiutanckiej płyty, ,zatytułowanej „Coraz bliżej”. Krążek zajął 2 miejsce w głosowaniu internautów na bluesową płytę roku 2017 portalu bluesonline.pl. Wiesław Weiss z Teraz Rock, tak napisał o tym krążku: „Bardziej zadumana i liryczna, choć nie pozbawiona ostrzejszego grania. Zaskakująco dojrzała, piękna”. W październiku 2021 ukazał się wydany przez HRPP Records, koncertowy krążek zatytułowany „Koncert”. To zapis koncertu z okazji X-lecia zespołu. 29 lutego 2020 roku w składzie Starej Szkoły zagrali Józef Skrzek, Apostolis Anthimos i Michał Kielak. Muzyka balansująca między bluesem i rockiem, a teksty? Teksty są o… nie, nie napiszemy o czym. Odkrycie tej tajemnicy zostawimy Wam, a okazja nadarzy się już 3 września o 18:00! Do usłyszenia w Dworze!
Zespół Hulajdusza powstał wiosną 2007 r. Zadziałała „iskra poezji”, która połączyła twórcze siły dziewcząt. Obecnie grupę Hulajdusza tworzą: Agnieszka Magdalena Filipiak, Iwona Gulczyńska i Marta Lang.
Agnieszka jako „Lotnik” napisała swoje pierwsze poważniejsze wiersze w liceum, później stworzyła do nich muzykę. Na co dzień chętnie pracuje z dziećmi jako nauczycielka. Swoje teksty wraz z melodią opracowuje również Marta, z wykształcenia prawniczka, z zamiłowania poetka i podróżniczka. Iwona od kilkunastu lat pracuje w Fundacji im. Brata Alberta, a na skrzypcach gra odkąd pamięta. Na początku swojej muzycznej drogi Hulajdusza została nagrodzona głównym wyróżnieniem za wrażliwość artystyczną podczas toruńskiego festiwalu „Fama” w Od Nowie. Muzyka Hulajduszy, to podróż do krainy łagodności. Chwytliwe melodie, poetyckie teksty, akustyczne brzmienie, emocjonalne wykonanie – to znaki rozpoznawcze muzykujących poetek z Grodu Kopernika. Kilka lat temu Hulajdusza otrzymała stypendium miasta Torunia w dziedzinie kultury. Później pojawiła się płyta zatytułowana po prostu „Hulajdusza”. Stara Szkoła gra w składzie: Iwona Gulczyńska – skrzypce Tomek Kuczma – wokal, gitara Sławek Kuczma – bas Dziniu Monasterski – perkusja Heniu Chyła – instrumenty perkusyjne i gościnnie Michał Witkowski – gitara Bilety
35zł / normalny
30zł / ulgowy


Źródło: Dwór Artusa