Środowe spotkania z historią wojskowości: Konspiracyjne skrytki w Toruniu i nie tylko
Wstęp wolny  /  Dziedzictwo

Środowe spotkania z historią wojskowości: Konspiracyjne skrytki w Toruniu i nie tylko

  • Wydarzenie archiwalne: 28.09.2022
Miejsce:
Muzeum Twierdzy ToruńToruń
Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. Tym razem opowiemy o drugowojennej konspiracji, a konkretnie o skrytkach do przechowywania broni i przedmiotów, które nie mogły dostać się w ręce wroga.

W kwietniu 2020 r. podczas prac remontowych w kamienicy przy ulicy Łaziennej 32 w Toruniu konserwatorzy odkryli pod schodami mały arsenał z czasów okupacji. W skrytce znajdowało się sześć pistoletów i rewolwerów oraz amunicja. Budynek obok, zamieszkały przez Marię i Romana Dalkowskich, był podczas II wojny światowej jednym z najważniejszych punktów polskiej konspiracji, więc lokalizacja znaleziska może sugerować, że ukryta w niej broń należała do Związku Walki Zbrojnej, którego członkiem był Dalkowski.

Znalezione pudełko z pistoletami, rewolwerami i amunicją zostało przekazane do Muzeum Okręgowego w Toruniu, gdzie wszystkie przedmioty poddano konserwacji tak, by mogły zostać wyeksponowane na wystawie o okupacyjnych dziejach miasta.

Na naszym spotkaniu zawartość skrytki zostanie pokazana po raz pierwszy. Ale to nie wszystko!

O tej i innych konspiracyjnych skrytkach opowie specjalista w tej dziedzinie pan Marcin Orłowski – toruński przewodnik i krzewiciel historii miasta. Natomiast wszelkie tajniki, technikalia i ciekawostki związane ze znalezioną bronią przedstawi pan Łukasz Skoczek – specjalista od broni palnej, na co dzień pracownik Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy.

Środowe spotkania z historią wojskowości to cykl wykładów odbywających się w każdą ostatnią środę miesiąca i przybliżających uczestnikom spotkań tematy związane
z fortyfikacjami, garnizonem, szkolnictwem wojskowym oraz wydarzeniami wojskowymi
i militarnymi z historii Torunia.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w środę 28 września o godzinie 17:30 do Muzeum Twierdzy Toruń, przy ulicy Wały gen. Sikorskiego 23.

Wstęp wolny.

Zapraszamy do Muzeum Twierdzy Toruń!

Źródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu

Muzeum Okręgowe w Toruniu

Rynek Staromiejski 1
87-100 Toruń
tel.:56 660 56 12