Środowe spotkania z historią wojskowości cz. XV – forty piechoty Twierdzy Toruń
Wstęp wolny  /  Dziedzictwo

Środowe spotkania z historią wojskowości cz. XV – forty piechoty Twierdzy Toruń

  • Wydarzenie archiwalne: 31.05.2023
Miejsce:
Muzeum Twierdzy ToruńToruń, ul. Wały gen. Sikorskiego 23
Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego, zaprasza 31 maja 2023 r. o godz. 17:30 na piętnastą odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. Tym razem, w związku z wydaniem kolejnego tomu albumu poświęconego toruńskim fortyfikacjom „Forty piechoty Twierdzy Toruń”, zapraszamy na wykład poświęcony tym właśnie obiektom. Przed rozpoczęciem zapraszamy do zakupu wydawnictwa w promocyjnej cenie.

Podczas spotkania przybliżymy uczestnikom dzieje wszystkich sześciu fortów piechoty, których budowa pod koniec lat 80. XIX w. stworzyła z Torunia potężną twierdzę, znaną w całej Europie. Omówimy założenia, jakimi kierowano się podczas opracowywania koncepcji dzieła piechoty, różnice w konstrukcji poszczególnych obiektów oraz ich historię na przestrzeni ostatnich 140 lat. Wyjaśnimy też, jak to się stało, że dwa z nich (Forty III i X) zaliczono do tego szacownego grona, pomimo tego, iż fortami wcale nie są.

Spotkanie poprowadzi nasz etatowy pracownik, Adam Kowalkowski – wojskoznawca, specjalista w dziedzinie pruskich fortyfikacji, a także przewodnik po Toruniu i Twierdzy Toruń.

Wszystkich chętnych, chcących poznać ciekawostki związane z toruńskimi fortami, zapraszamy w środę 31 maja o godzinie 17:30 do Muzeum Twierdzy Toruń przy ulicy Wały gen. Sikorskiego 23.

Wstęp wolny!

Źródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu

Muzeum Okręgowe w Toruniu

Rynek Staromiejski 1
87-100 Toruń
tel.: 56 660 56 12