Środowe spotkania z historią wojskowości cz. XII – „Toruńskie stadiony wojskowe dawniej i dziś”
Dziedzictwo

Środowe spotkania z historią wojskowości cz. XII – „Toruńskie stadiony wojskowe dawniej i dziś”

  • Wydarzenie archiwalne: 22.02.2023
Miejsce:
Muzeum Okręgowe w Toruniu – Ratusz StaromiejskiToruń, Rynek Staromiejski 1
Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego, zaprasza 22 lutego 2023 r.o godz. 17:30 na drugie w tym roku wydarzenie z cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. Podczas najbliższego spotkania porozmawiamy o toruńskim sporcie i przeniesiemy się na miejskie stadiony.

Tak się składa, że cześć toruńskich stadionów sportowych, szczególnie tych z okresu międzywojennego, należała do wojska lub ulokowana została na wojskowych terenach. Było tak m.in. ze stadionem przy koszarach na Rudaku czy stadionie przy miasteczku poligonowym. Toruński stadion żużlowy przy ul. Broniewskiego również miał wojskową proweniencję, gdyż wzniesiono go w 1925 r. z inicjatywy Dowództwa VIII Okręgu Korpusu. Ze względu na swoje duże rozmiary, a w szczególności bieżnię o długości ponad 500 m, stadion ten doskonale nadawał się do uprawiania sportów motorowych, co miłośnicy „czarnego sportu” skwapliwie wykorzystali w kilka lat po II wojnie światowej.

O tych i innych wojskowo-sportowych ciekawostkach Torunia opowie Adam Marszelewski – toruński przewodnik, a przy okazji wielki pasjonat sportu i… Podgórza.

Środowe spotkania z historią wojskowości” to cykl wykładów odbywających się w każdą ostatnią środę miesiąca i przybliżających uczestnikom spotkań tematy związane z fortyfikacjami, garnizonem, szkolnictwem wojskowym oraz wydarzeniami wojskowymi i militarnymi z historii Torunia.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w środę 22 lutego o godzinie 17:30 do Muzeum Twierdzy Toruń przy ulicy Wały gen. Sikorskiego 23.

Zapraszamy do Muzeum Twierdzy Toruń!

Wstęp wolny.

__________________________________

Miejsce: Muzeum Twierdzy Toruń

Kiedy: 22 lutego 2023 r., godz. 17.30

 

Źródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu