Środowe spotkania z historią wojskowości cz. VIII: Mosty Torunia
Dziedzictwo

Środowe spotkania z historią wojskowości cz. VIII: Mosty Torunia

  • Wydarzenie archiwalne: 26.10.2022
Miejsce:
Muzeum Twierdzy ToruńToruń
Muzeum Twierdzy Toruń zaprasza 26 października 2022 r. o godz. 17.30 na kolejną odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. Najbliższe spotkanie poświęcimy historii toruńskich mostów – tego średniowiecznego i tych, których historia ma „zaledwie” około 100 lat. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Trzeba przyznać, że jeśli chodzi o mosty, nasze miasto ma się czym pochwalić, gdyż pierwszą stałą przeprawę zbudowano już w 1500 roku. Była to konstrukcja nie byle jaka, gdyż musiała spinać brzegi rzeki oddalone od siebie o ponad 600 metrów, czyli prawie dwa razy dalej niż dziś. Podczas prelekcji poznamy zalety i wady tej niezwykłej budowli, jej wpływ na obronność Torunia i zmiany, jakie spowodowała na fortecznej mapie miasta.

Na wykładzie nie zabraknie informacji o innych toruńskich mostach – kolejowym z 1873 roku i drogowym, oddanym do użytku 61 lat później. Ten pierwszy, nie dość, że jego torowisko wznosi się o kilka metrów w kierunku północnym, to jeszcze posiada charakterystyczny zakręt. Drugi zaś został… przeniesiony do Torunia z Opalenia pod Kwidzynem. Opowieść zakończymy na czasach II wojny światowej, kiedy to oba istniejące wówczas mosty dwukrotnie wysadzono.

Spotkanie poprowadzi Adam Kowalkowski – na co dzień pracownik naszego muzeum, a w wolnych chwilach przewodnik miejski i pasjonat historii Torunia.

Środowe spotkania z historią wojskowości” to cykl wykładów odbywających się w każdą ostatnią środę miesiąca i przybliżających uczestnikom spotkań tematy związane
z fortyfikacjami, garnizonem, szkolnictwem wojskowym oraz wydarzeniami wojskowymi
i militarnymi z historii Torunia.

Zapraszamy do Muzeum Twierdzy Toruń!

Źródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu

Muzeum Okręgowe w Toruniu

Rynek Staromiejski 1
87-100 Toruń
tel.: 56 660 56 12