Środowe spotkania z historią wojskowości cz. VI  – Przewoźna wieża pancerna „Fahrpanzer”
Wstęp wolny  /  Dziedzictwo

Środowe spotkania z historią wojskowości cz. VI – Przewoźna wieża pancerna „Fahrpanzer”

  • Wydarzenie archiwalne: 29.06.2022
Miejsce:
Muzeum Twierdzy ToruńToruń, Wały gen. Sikorskiego 23
Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. Tym razem opowiemy o naszym największym muzealnym eksponacie – przewoźnej wieży dla armaty 5,3 cm.

Tę rewolucyjną, jak na swoje czasy, konstrukcję, łączącą w sobie zalety działa i schronu dla załogi, zaprojektował główny inżynier Zakładów Grusona w Magdeburgu, ppłk Maksymilian Schumman. Umieścił on obrotową pancerną kopułę wyposażoną w armatę na cylindrycznym korpusie zaopatrzonym w kółka. Stalowy walec, wewnątrz którego pracowała obsługa działa, był na tyle lekki, że można go było przetaczać po szynach lub transportować na większe odległości za pomocą specjalnej dwukonnej lawety. Wieżyczki Grusona, których skuteczny zasięg sięgał 3 km stosowano na przełomie XIX i XX w. do obrony przed szturmem wrogiej piechoty. W 1914 r. Twierdza Toruń miała na swoim wyposażeniu 8 szt. tych niezmiernie ciekawych urządzeń.

O tych i innych ciekawostkach dotyczących przewoźnej wieży pancernej opowie specjalista Działu Historii Twierdzy Toruń – Adam Kowalkowski – wojskoznawca, przewodnik po Toruniu i Twierdzy Toruń.

„Środowe spotkania z historią wojskowości” to cykl wykładów odbywających się w każdą ostatnią środę miesiąca i przybliżających uczestnikom spotkań tematy związane
z fortyfikacjami, garnizonem, szkolnictwem wojskowym oraz wydarzeniami wojskowymi
i militarnymi z historii Torunia.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w środę 29 czerwca o godzinie 17:30 do Muzeum Twierdzy Toruń przy ulicy Wały gen. Sikorskiego 23.

Przed rozpoczęciem wykładu zachęcamy do obejrzenia muzealnego „Fahrpanzera” stojącego w sali poświęconej toruńskim fortom piechoty.

Wstęp wolny.

Zapraszamy do Muzeum Twierdzy Toruń!

Źródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu

Muzeum Okręgowe w Toruniu

Rynek Staromiejski 1
87-100 Toruń
tel.: +56 660 56 12