Spotkanie z Maciejem Henem, promocja książki „Segretario”
Wstęp wolny  /  Literatura  /  Sztuki plastyczne

Spotkanie z Maciejem Henem, promocja książki „Segretario”

  • Wydarzenie archiwalne: 08.05.2023
Miejsce:
Biblioteka UniwersyteckaToruń, Gagarina 13
Maciej Hen – absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie oraz Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (1980), operator filmowy, scenarzysta, fotograf, reżyser filmów dokumentalnych, dziennikarz, tłumacz, muzyk i aktor. Wyreżyserował oraz był autorem zdjęć m.in. do filmów „Fotografie mojego taty” (2006) i „Mata Hari znad Wisły” (2008). Talentem aktorskim wykazał się w produkcjach „Jadą goście jadą...” (1962), „Dzieci z naszej szkoły” (1968) i „Pogranicze w ogniu” (1991).
Jako powieściopisarz zadebiutował w roku 2004 książką "Według niej", opublikowaną pod pseudonimem Maciej Nawariak. Za genialną powieść historyczną „Solfatara” otrzymał w 2016 r. Nagrodę Literacką im. Witolda Gombowicza. Jego kolejne dzieła to „Deutsch dla średnio zaawansowanych” (2019), „Beatlesi w Polsce” (2021) i wreszcie… „Segretario” (Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2023).
„Segretario” to współczesna powieść społeczna o przekraczaniu granic języka, klasy i płci, choć osadzona w XV-wiecznym Krakowie. Opowiada o losach dwojga cudzoziemców: poety, dyplomaty, doradcy króla i nauczyciela jego synów, wybitnego humanisty Filipa Kallimacha oraz jego sekretarza - Georga Starkfausta, a w rzeczywistości… Gredechin Specht z Heidelbergu, która w chłopięcym przebraniu, po dwuletniej wędrówce po Europie z niemieckim uczonym Konradem Celtisem dociera do Krakowa, gdzie rozpoczyna studia medyczne na Akademii Krakowskiej. Z czasem Gredechin stała się powierniczką i przyjaciółką swego pracodawcy. W listach do przyjaciółki z dzieciństwa Enneleyn Georg opisuje swe perypetie w męskim przebraniu, dramatyczne wydarzenia, których jest uczestniczką, powierza swe tajemnice, przemyślenia, obserwacje i fascynację księgami, także alchemicznymi i magicznymi. Korespondencja ta pozwala również poznać przygody Kallimacha, czyli Filippa Buonaccorsiego: jego związek ze stowarzyszeniem zwanym Akademią Rzymską i podejrzenie o udział w spisku na życie papieża Pawła II, ucieczkę z Włoch, podróże po Europie i Turcji, niewdzięczność polskiego dworu i… miłosne perypetie w Toruniu. Kallimacha i Georga łączy postępowe myślenie, znajomość języków obcych, umiłowanie książek i chęć zdobywania wiedzy. Choć Gredechin ma świadomość grożącego jej niebezpieczeństwa, postanawia zaryzykować, by żyć tak, jak chce.

Źródło: Biblioteka Uniwersytecka UMK w Toruniu