Spotkanie z autorami książki „Do 12 razy sztuka. Czyli co artystom chodzi po głowie?”
Wstęp wolny  /  Literatura  /  Sztuki wizualne

Spotkanie z autorami książki „Do 12 razy sztuka. Czyli co artystom chodzi po głowie?”

  • Wydarzenie archiwalne: 19.01.2023
Miejsce:
Akademickie Centrum Kultury i Sztuki Od NowaToruń, ul. Gagarina 37a
Serdecznie zapraszamy na spotkanie z autorami książki „Do 12 razy sztuka. Czyli co artystom chodzi po głowie?” − Filipem Pręgowskim (tekst) i Nikodemem Pręgowskim (ilustracje).
Książka „Do 12 razy sztuka” to wędrówka przez stuletni okres w sztuce zwany modernizmem, przeznaczona dla młodych czytelników − uczniów szkół podstawowych i średnich, ale wierzymy, że może być też interesująca dla dorosłych, w tym także studentów. Prezentuje ona okres, gdy jak grzyby po deszczu powstawały nowatorskie kierunki artystyczne, artyści dokonali wielu fascynujących odkryć, a publiczność była zaskakiwana ich coraz śmielszymi poczynaniami. Książka przedstawia dwanaście wybranych dzieł wybitnych artystek i artystów, pokazując na ich przykładzie, jakie zamiany dokonały się w sztuce od lat 60. XIX wieku do ostatnich dekad następnego stulecia.
Rozmowę z autorami książki przeprowadzi artystka związana z Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu i Wydziałem Sztuk Pięknych UMK, Agnieszka Basak-Wysota. Dyskusji towarzyszyć będzie projekcja ilustracji z książki.
Agnieszka Basak-Wysota – malarka, twórczyni obiektów haptycznych. Jako specjalistka w Dziale Edukacji toruńskiego CSW oraz asystentka w Katedrze Malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK nieustannie pracuje nad skutecznym zarażaniem ciekawością wobec sztuk wizualnych. Lubi słuchać opowieści mądrych ludzi. Nałogowo gromadzi książki do czytania i oglądania. Ćwiczy karate.
Filip Pręgowski − teoretyk sztuki i malarz, adiunkt w Katedrze Historii Sztuki Nowoczesnej i Pozaeuropejskiej na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Naukowo zajmuje się historią i teorią sztuki XX i XXI wieku (zwłaszcza amerykańskiej), a także historią krytyki artystycznej.
Nikodem Pręgowski − grafik, ilustrator i twórca plakatów, profesor uczelni w Katedrze Projektowania Graficznego na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Uczy projektowania graficznego, typografii i kaligrafii. Stworzył własne wydawnictwo Na przykład.
Spotkanie odbędzie się na małej scenie klubu „Od Nowa” w Toruniu, w czwartek 19 stycznia o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

Organizatorzy spotkania:
Akademickie Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”,
Wydział Sztuk Pięknych UMK,
Wydawnictwo Na przykład

Źródło: Akademickie Centrum Kultury i Sztuki OD NOWA

Powiązane wydarzenia

15
czerwca (sobota), godz. 20:00

KALI / ZAPISKI Z LANDARY TOUR

17
czerwca (poniedziałek), godz. 20:00

Stand-up Tomasz Boras - program "Spisek przeciwko sobie"

21
czerwca (piątek), godz. 19:00

Granko z Ranko w Toruniu

11
października (piątek), godz. 20:00

Roxie Węgiel: Break Tour

08
listopada (piątek), godz. 20:00

Bryska Hanami (re) Tour