Spotkanie toruńskich dziewiarek – ,,Dzierganie na Dziedzińcu” Ratusza Staromiejskiego
Wstęp wolny  /  Inne

Spotkanie toruńskich dziewiarek – ,,Dzierganie na Dziedzińcu” Ratusza Staromiejskiego

  • Wydarzenie archiwalne: 10.06.2023
Miejsce:
Muzeum Okręgowe w Toruniu – Ratusz StaromiejskiToruń, Rynek Staromiejski 1
W ramach Światowego Dnia Dziergania w Miejscach Publicznych (World Wide Knit in Public Day) Muzeum Okręgowe w Toruniu serdecznie zaprasza wszystkich chętnych na dziedziniec Ratusza Staromiejskiego do wzięcia udziału w  wydarzeniu pt. ,,Dzierganie na Dziedzińcu”. Spotkanie odbędzie się 10 czerwca 2023 r. o godz. 12.00, w ten sposób otworzymy lokalnie – największe wydarzenie rękodzielnicze na świecie.

Święto zostało zapoczątkowane w 2005 r. przez Danielle Landes, a  obchodzone jest na całym świecie w drugą sobotę czerwca. W 2005 r. odbyło się 25 lokalnie organizowanych wydarzeń, a w 2007 r. zarejestrowano już prawie 200 spotkań. Do dzisiaj święto celebrowane jest w takich krajach, jak: Australia, Chiny, Finlandia, Irlandia czy Południowa Afryka, Szwecja, USA i Wielka Brytania.

W ramach tego działania organizowane są różnego rodzaju aktywności społeczności skupiających się wokół sklepów z włóczkami, for internetowych czy lokalnych grup rękodzielniczych. Spotkania odbywają się w przestrzeni miejskiej, parkach, kawiarniach i sklepach. W czasie ich trwania uczestnicy często prezentują projekty, nad którymi aktualnie pracują, uczą się szydełkowania/robienia na drutach, przygotowują albo montują instalacje yarnbombingowe, a także organizują zbiórki na cele charytatywne. W roku bieżącym w Polsce, wydarzenia Światowego Dnia Dziergania w Miejscach Publicznych odbędą się, poza dziedzińcem toruńskiego Ratusza, także m.in. w Parku Górczewska na Warszawskim Bemowie oraz Parku Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także spontanicznie, w różnych miejscach, bo dziergać można niemal wszędzie.

Toruńskie wydarzenie zainicjowane jest przez dwie pasjonatki dziergania, właścicielki sklepu internetowego ,,Królowa Owca”, który powstał ze wspólnej pasji do dziergania dwóch przyjaciółek Magdaleny Małkiewicz i Małgorzaty Rak. Dziewiarki spotykają się co miesiąc pod hasłem “Dziergaj z Królową Owcą” w kawiarni ,,Torunianka Cafe”.

Obie Panie poprowadzą spotkanie na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego, gdzie  zaprezentują gotowe wyroby wykonane ręcznie oraz poprowadzą mini warsztat z rękodzieła. Z okazji przypadającej w tym roku 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika zostanie wykonana czapka dla naszego muzealnego piernikowego Mikołaja. Organizatorki opowiedzą o historii dziergania, inspiracjach oraz o technice, możliwościach i tajnikach tej aktywności.

Należy podkreślić, że cel tych spotkań to przede wszystkim możliwość dołączenia do lokalnej społeczności, spędzenia czasu w towarzystwie oraz dzielenia się swoją historią, nie zawsze związaną z dziewiarstwem.

Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych to akcja, która ma na celu pokazanie, że jest to hobby, które łączy wszystkich. Szydełkowanie i robienie na drutach, to nie tylko miło spędzony czas i własnoręcznie zrobione akcesoria w bonusie, to jak wskazują badania również: relaks podobny do tego, jaki osiągamy podczas jogi lub medytacji, obniżenie tętna i ciśnienia krwi oraz hormonu stresu, satysfakcja i zwiększenie poczucia własnej wartości, rozwój funkcji poznawczych, dzierganie angażuje wiele obszarów mózgu, ćwiczy pamięć i koncentrację. Zapraszamy więc do dziergania i relaksu w przestrzeni publicznej jaką jest muzeum, które również działa na swoich odbiorców terapeutycznie.

Osoby zainteresowane dzierganiem proszone są o zabranie własnych  drutów, szydełek i włóczki. W razie niepogody (deszcz) wszystkie zainteresowane osoby zapraszamy do Sali Mieszczańskiej w Ratuszu Staromiejskim.  Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Wydarzenia: ,,Dzierganie na Dziedzińcu”
Miejsce: Dziedziniec Ratusza Staromiejskiego (Rynek Staromiejski 1)
Termin: 10 czerwca 2023 r., godz. 12:00-14:00
Organizatorzy: Muzeum Okręgowe w Toruniu we współpracy z toruńskimi dziewiarkami i sklepem ,,Królowa Owca”

 

 

Źródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu