Logo partnera
Wstęp wolny  /  Dziedzictwo  /  Edukacja

Spotkanie „Inż. Zygmunt Wojciechowski. Torunianin z wyboru, autor Kroniki elektrowni, gazowni i tramwajów”

  • Wydarzenie archiwalne: 28.10.2021
Miejsce:
Muzeum Historii ToruniaToruń, Łazienna 16
W czwartek 28 października, o godzinie 17:00 zapraszamy do Muzeum Historii Torunia na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Tajemnice toruńskich historii” pod tytułem „Inż. Zygmunt Wojciechowski. Torunianin z wyboru, autor Kroniki elektrowni, gazowni i tramwajów”. Tym razem gościć będziemy Roberta Kolę z Narodowego Instytutu Dziedzictwa (Oddział Terenowy w Gdańsku, Pracownia Terenowa w Toruniu), który opowie o nietuzinkowej postaci, jaką był inż. Zygmunt Wojciechowski.

W 2020 roku, staraniem Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych, Oddziału Toruń, udostępniono drukiem maszynopis Kroniki Elektrowni, Gazowni i Tramwajów. Jest to praca bogato opatrzona fotografiami, które pokazują przede wszystkim infrastrukturę techniczną miasta,
ale również ulice, parki, skwery, budynki oraz mieszkańców Torunia z okresu międzywojennego.

Autor obszernego ilustrowanego dzieła, którego oryginał znajduje się w zasobach Archiwum Państwowego w Toruniu – Zygmunt Wojciechowski – w roku 1920 osiedlił się w Toruniu.
Był inżynierem elektrotechnikiem, wychowankiem szwajcarskiego Technikum Winterthur.
Po krótkotrwałej pracy w Biurze Budowy Elektrowni w Gródku, trwale związał się z toruńskimi przedsiębiorstwami, stanowiącymi niemalże do końca okresu międzywojennego jeden zakład miejski. Tutaj pracował na stanowiskach kierowników działów, a w 1938 roku został powołany na stanowisko Zastępcy Dyrektora Elektrowni i Tramwajów. Zmarł tuż po II wojnie światowej w 1946 roku.

Jak mówi Robert Kola – pomysłodawca, a zarazem redaktor wydania książkowego Kroniki „Udostępniamy dokument, w którym mamy w uporządkowany sposób podaną informacje o pewnym wycinku robót inwestycyjnych w mieście. (…)Wyjątkowość Kroniki polega również na tym, że autor korzystał z dokumentów dziś nieistniejących, rozproszonych, albo nieznanych.”

Muzeum Okręgowe zaprasza na spotkanie z Robertem Kolą, który opowie Państwu o niezwykłej wartości dokumentalnej Kroniki i wkładzie, jaki wnosi ona w poznanie historii rozwoju transportu
w mieście i ówczesnych nowinek technicznych. Pozwoliły one na szybką rozbudowę infrastruktury, która usprawniła komunikację w przedwojennym Toruniu i znacząco wpłynęła na komfort mieszkańców.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, serdecznie zapraszamy!

Źródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu

Muzeum Okręgowe w Toruniu

Rynek Staromiejski 1
87-100 Toruń
tel.:56 660 56 12