Spotkanie: Chciał*bym, ale boję się przyjść: czy w instytucji kultury jest przestrzeń dla osób neuroróżnorodnych?
Inne

Spotkanie: Chciał*bym, ale boję się przyjść: czy w instytucji kultury jest przestrzeń dla osób neuroróżnorodnych?

  • Wydarzenie archiwalne: 24.08.2024
Miejsce:
Centrum Nauki i Kultury Młyny RotheraBydgoszcz, ul. Mennica 10
WSTĘP WOLNY
pokaż na mapie DOJAZD Poinformuj znajomychUDOSTĘPNIJ

Dowiedz się, jak lepiej wspierać neuroróżnorodną publiczność i budować wspólne przestrzenie oparte na akceptacji i zrozumieniu!

Osoby neuroatypowe, zwłaszcza kobiety, bardzo często wykazują wysoką wrażliwość na normy społeczne i motywację do ich wypełniania. Dokonują więc wyborów, które stają się ich strategiami na przetrwanie w neurotypowym otoczeniu. Maskowanie, kamuflaż pozwala osobom neuroatypowym na radzenie sobie wśród ludzi, jednak niesie za sobą ogromne koszty psychiczne. A korzystanie z kultury powinno być przyjemnością lub przynajmniej: możliwością eksplorowania intrygujących tematów czy zagadnień. Instytucje kultury mają potencjał, by wdrażać nowe rozwiązania, zwracać uwagę na tematy przemilczane i/lub zagłuszane.

Czy możemy stać się przestrzeniami bezpiecznej rozmowy? Czy możemy minimalizować stres i niwelować bariery dla osób neuroatypowych? Czy możemy tworzyć instytucje kultury przyjazne dla wszystkich, w których dostępność będzie oczywistością?

Do rozmowy zaprosiliśmy dwie praktyczki: Klaudię Węgrzyn i Annę Alimowską.

Klaudia Węgrzyn jest kulturoznawczynią i projektantką graficzną, doktorantką nauk o kulturze na Uniwersytecie Śląskim i członkinią Zespołu badań interdyscyplinarnych nad relacyjnością w kulturze: osoba/wspólnota/miejsce w Instytucie Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego. O tekstach kultury i doświadczeniu osoby dorosłej w spektrum autyzmu opowiadała w swoim popularnonaukowym podcaście “Także tego”.

Anna Alimowska jest absolwentką Uniwersytetu w Białymstoku oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, gdzie ukończyła studia na kierunkach dziennikarstwo, kulturoznawstwo oraz animacja kultury. Zajmuje się popularyzacją czytelnictwa i działalnością edukacyjną, obecnie jest związana z Działem Sztuki Współczesnej Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku. Angażuje się w tworzenie dyskursu na temat grup narażonych na wykluczenie społeczne, ze szczególnym uwzględnieniem społeczności LGBTQ+ oraz osób w kryzysie zdrowia psychicznego. Śpiewa w post-punkowym zespole Spalone Mosty.

Wydarzenie jest częścią projektu „Historia wielu pomyłek, czyli o budowaniu kultury przyjaznej osobom neuroróżnorodnym” realizowanego w ramach programu „Kultura dostępna 2024” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Informacje organizacyjne:
Kiedy? 24.08.2024 r., godz. 17.00-18.30
Gdzie? kawiarnia Nowe Miejsce, I piętro, Młyny Rothera
Dla kogo? dla dorosłych
Cena: bezpłatne
Zapisy: wstęp wolny



Źródło: Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera

Powiązane wydarzenia

05
marca (środa)
⟶ DO 09.04

5×5 OPEN CALL #1

06
marca (czwartek), godz. 14:00–17:00

Finanse Alternatywne – Wyrównanie szans na rynku pracy

06
marca (czwartek), godz. 18:00–21:00

PyData Bydgoszcz – Meetup #33