SPOTKANIE AUTORSKIE Z LILIANĄ HERMETZ
Wstęp wolny  /  Literatura

SPOTKANIE AUTORSKIE Z LILIANĄ HERMETZ

  • Wydarzenie archiwalne: 26.11.2022
Miejsce:
Toniebajka. Księgarnia dla wszystkichBydgoszcz
Fundacja tu Kultura zaprasza: Będziemy rozmawiać o książce „Rozrzucone” wydanej w ubiegłym roku przez Wydawnictwo Literackie. Książce, która opowiada małe historie wielkich kobiet na tle wydarzeń od drugiej wojny światowej po czasy współczesne. Historie rozsiane po Polsce, po świecie, opowiedziane językiem polskim, ukraińskim, francuskim i alzackim. Historie z przeszłości odbite w obrazach teraźniejszości. Będziemy rozmawiać o książce, która nie traci nic ze swej aktualności. Dotyka nie tylko tego, co w naszej historii było dosłowne, namacalne, doświadczone, ale też tego co uniwersalne, refleksyjne, niezmiennie niezależne od czasu oraz miejsca. Po spotkaniu, które organizujemy w przesympatycznej scenerii księgarni Toniebajka. Księgarnia dla wszystkich będzie można kupić książki autorki i obejrzeć makatki zdobione cytatami m.in. z powieści „Rozrzucone”.
O AUTORCE: Liliana Hermetz – pisarka, teatrolożka; studiowała w Polsce i we Francji; za debiutancką powieść Alicyjka otrzymała Nagrodę Conrada. W 2017 roku ukazała się jej druga książka – Costello. Przebudzenie. Finalistka Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu i stypendystka Literarisches Colloquium Berlin. Mieszka w Łodzi i Warszawie – z córką, mężem i kotem.

(OPIS ZE STRONY WYDAWCY)


O KSIĄŻCE: Fabuła tej międzypokoleniowej i wielogłosowej powieści rozgrywa się w XX i XXI wieku na terenie trzech krajów. To rodzinna historia, w której tajemnica przeplata się z rozpracowywaniem polskich kompleksów. Marię wojenna zawierucha rzuciła do Alzacji, gdzie wraz z mężem Francuzem prowadzi restaurację, starając się zapomnieć o przeszłości i zapuścić korzenie na nowej ziemi. Jednak los skonfrontuje ją z wieloma wyzwaniami. Przez cały okres PRL-u Maria odwiedza swoje ciotki na Podkarpaciu. Zaprasza krewnych do Francji, próbując mimo skomplikowanych relacji utrzymać kontakt z rodziną i zachować tożsamość. Kim naprawdę jest Maria? Czym są granice dla niej i dla kolejnych kobiet w rodzinie, czy da się je przekroczyć? „I co to jest właściwie ta ojczyzna?” Najnowsza powieść Liliany Hermetz intryguje zarówno formą, jak i językiem. Każda z bohaterek dźwiga swoją tajemnicę i mówi w niepowtarzalny sposób: polszczyzna miesza się z językami ukraińskim, francuskim i alzackim, a kompleksy ubogich krewnych ze Wschodu — z bólem wykorzenienia i samotnością emigracyjnego życia. Od biednej podkarpackiej wsi po współczesną Warszawę i pracę w polsko-francuskiej korporacji — ponad pół wieku historii Europy, od drugiej wojny światowej, odbija się w losach kilku zwykłych, a zarazem wyjątkowych kobiet. Liliana Hermetz nie pozwala o nich zapomnieć.

(OPIS ZE STRONY WYDAWCY)

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja tu Kultura

Źródło