Spektakl „Pół na Pół”
Teatr / Kabaret

Spektakl „Pół na Pół”

  • Wydarzenie archiwalne: 25.02.2023
Miejsce:
Żniński Dom KulturyŻnin, Pocztowa 15
„Pół na pół” to przesycona czarnym humorem komedia, opowiadająca o dwóch przyrodnich braciach, którzy postanawiają pozbyć się swojej rodzicielki.
Matka jest tylko jedna. Czasem to o jedną za dużo…
Czy można polubić kogoś, kto źle życzy własnej matce? Okazuje się, że i owszem…
Dwaj przyrodni bracia, Robert i Dominik, zupełnie serio rozważają ten dylemat. Realizacja ich życiowych planów i marzeń stoi pod znakiem zapytania, dopóki... żyje ich matka. Wbrew pozorom bracia nie są wcale bezdusznymi potworami czyhającymi na śmierć biednej matki staruszki. Na początku jawią nam się jako dwa niezbyt sympatyczne typy (jeden chce uciec, bo ma dość opiekowania się na wpół sparaliżowaną staruszką, drugiemu najbardziej zależy na pieniądzach ze spadku), powoli odkrywają coraz mroczniejsze tajemnice, które pokazują, jakim potworem była i jest ich własna matka. Nestorka rodu nie pojawia się na scenie, jej obecność sygnalizuje tylko natarczywy dzwonek, a mimo to mamy świadomość, że nadal jest wszechobecna i wciąż tyranizuje otoczenie, a na dodatek jest niezatapialna jak nie przymierzając pani Wilberforce z „Trzeba zabić starszą panią”.
Rzeczywistość przedstawiona we współczesnej hiszpańskiej komedii jest o wiele bardziej skomplikowana, a historia relacji łączącej braci z matką jest opowiedziana w sposób przewrotny i bardzo... śmieszny. Obok śmiechu sąsiadują też: napięcie i groza, godne mistrza gatunku – Alfreda Hitchcocka.
Komedia z doborową obsadą!
Reżyseria: Wojciech Malajkat.
Występują: Piotr Polk i Piotr Szwedes.
Czas spektaklu: 100 minut z jednym antraktem.

Źródło: Żniński Dom Kultury