Spacer dźwiękowy wokół instalacji Meandry
W doświadczaniu uczestnictwa w kulturze i relacjach społecznych, dźwięk jest wciąż nieodkrytą kategorią. Przez spacery dźwiękowe poznajemy teren, jego specyfikę, studiujemy zagadnienia związane ze zbiorową pamięcią, ale także z budowaniem relacji i wzrostem świadomości miejsca. Ma to przede wszystkim związek z rozumieniem przemian, różnych stanów rozwoju i postrzeganiem środowiska jako całości. Jednym ze sposobów doświadczania otoczenia, dźwiękowego charakteru jest spacer dźwiękowy. Pozwala zorientować się w otoczeniu, i co ciekawe odkryć dźwięki obecne „tu i teraz” jak również odkryć dźwięki minione, te z przeszłości.
Słuchanie, otwarcie na rezonans dźwiękowy jest rodzajem studium miejsca. Element, który łączy wspólne i indywidualne doświadczenie to rodzaj wyznaczenia trasy spaceru dźwiękowego jako doświadczania audio, wyławiania dźwięku, ich wyjątkowości z kolekcji dźwięków otoczenia. Podjęty trop to wrażeniowe – dźwiękowe zaproszenie do uwagi nad specyfiką miejsca z jego historią, architekturą, kształtem, rodzajami materiału, echem jako rezultatem działań projektowania. To składa się na coś, co można nazwać dźwiękowym portretem miejsca, którego tworzenie łączy się z rozumieniem relacji społeczność – architektura – otoczenie i co właśnie rezonuje, odzywa się w formie dźwiękowej.
Spacer poprowadzi Marcin Dymiter – muzyk, gitarzysta, wokalista, producent muzyczny i edukator. Jeden z pionierów nagrań terenowych w Polsce. Tworzy noise-rock, minimalistyczną elektronikę i muzykę improwizowaną oraz jest kuratorem wielu wystaw i edukatorem.
Informacje organizacyjne:
Kiedy? 20.04.2024 r., godz. 17.00-19.00
Gdzie? Młyny Rothera, Zbiórka na parterze
Dla kogo? Dla dorosłych
Cena: 20 zł
Fot. Julia Karczewska
Źródło: Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera