Sopockie witraże – wystawa fotograficzna Marii Różańskiej
Wstęp wolny  /  Sztuki plastyczne

Sopockie witraże – wystawa fotograficzna Marii Różańskiej

  • Wydarzenie archiwalne: 03.03.2023
Miejsce:
KPCKBydgoszcz, pl. Kościeleckich 6

Witraże to niezwykle piękne detale, które obok wieżyczek i drewnianych werand są charakterystyczne dla sopockiej architektury końca XIX i początku XX w. Odpowiadały wymogom panującej w tamtym okresie mody i nadawały miastu niezwykłego klimatu oraz uroku. Witraże umieszczano najczęściej na klatkach schodowych kamienic, ale bywało także, że znajdowały się we wnętrzach mieszkań czy w balustradach balkonów. Zwykle okno witrażowe ozdabiano kolorową bordiurą, zdarzało się jednak, że cała płaszczyzna okna była pięknie skomponowanym obrazem. Światło przechodzące przez takie okno w zależności od pory dnia czy też roku, malowało na ścianach, podłodze, parapetach niezwykłe barwne impresje. Witraże nie mają oznaczeń dotyczących autorstwa za wyjątkiem pochodzących z pracowni jednego z największych witrażystów tamtego okresu Ferdynanda Mullera z Quedlinburga. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały w latach 2015–2019. 

Maria Różańska, matematyk, artysta fotografik. Absolwentka Studium Fotografii Artystycznej Stefana Figlarowicza w Gdańsku. Członek ZPAF i Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. W fotografii interesuje ją metafora i tajemnica, jaką niesie ze sobą kadr, kiedy przykładając wizjer aparatu do oka widzimy fragment rzeczywistości, który budzi skojarzenia, nadające owej rzeczywistości nowe znaczenie. Bliska jest jej także fotografia dokumentalna detalu architektonicznego. Swoje prace pokazywała na wystawach krajowych i zagranicznych. Jest autorką albumu Sopockie witraże (2020). Zdobywała nagrody i wyróżnienia w konkursach fotograficznych. Jest stypendystką miasta Sopotu. Mieszka w Wejherowie.

Wstęp wolny.

Wystawa czynna do 23 marca 2023 roku. Z uwagi na wielofunkcyjny charakter Salonu Hoffman, gdzie prezentowana jest wystawa informujemy, że jej dostępność uzależniona jest od kalendarza wydarzeń KPCK oraz cyklicznych zajęć stałych. Sugerujemy wcześniejszy kontakt przed planowaniem zwiedzania. 



Źródło: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy