Slam filozoficzny #03: ELEMENTUM
Wstęp wolny  /  Inne

Slam filozoficzny #03: ELEMENTUM

  • Wydarzenie archiwalne: 05.04.2024
Miejsce:
Centrum Nauki i Kultury Młyny RotheraBydgoszcz, ul. Mennica 10

Organizatorzy: Młyny Rothera x Tupot Poetycki
Partnerzy: SLAM.ART.PL oraz Instytut Filozofii i Socjologii PAN

W ramach szerzenia i rozwijania w naszym mieście kultury filozoficznej zapraszamy na trzecie już wydarzenie z cyklu Slam filozoficzny. Stawiamy na żywe myślenie, obecność sceniczną, kontakt z publicznością, dobrą energię, lotne i nieuczesane myśli. Nie chcemy powielania praktyk, które znane są z akademii. Zgodnie z ideą slamu chcemy oddać filozofię w ręce każdego, kto czuje, że chce i musi dać nam coś do myślenia, a niekoniecznie jest związany z kręgami akademickimi (choć jedno drugiego nie wyklucza). Zachęcamy do wykorzystanie różnych rekwizytów, które pomogą myśli zaistnieć i zainspirować innych do jej upowszechniania.  Pozwolić myśleć inaczej niż pisać!

Każde spotkanie dedykujemy innej tematyce. Tym razem chcielibyśmy przyjrzeć się żywiołom, nie tylko tym fizycznym, jak woda, ziemia, powietrze, ogień, ale też wszystkiemu co ma strukturę i dynamikę czegoś pierwotnego, nieokreślonego, nieuchwytnego, ruchomego, spontanicznego i wszechwładnego, jak np. żywioł miłości, szaleństwa, miasta, techniki, Internetu, zabawy, rewolucji politycznych. Stawiamy na „żywioł” nie tylko ze względu na to, że w najstarszej tradycji filozoficznej określano nim podstawową rzecz myślenia, ale także z powodu inspiracji, które niejako „spływają” do przestrzeni, w której odbywa się slam, z piętra wyżej, gdzie prezentujemy instalację dźwiękową Marcina Dymiera Meandry.

Zapisz się jako slamerka/slamer i sprawdź swoją filozoficzną wrażliwość, wyobraźnię i błyskotliwość, rywalizując z innymi mistrzami! Albo też przyjdź w roli widza, ciesz się intelektualną zabawą! Każdy Slam filozoficzny to okazja do przemyśleń zarówno dla zawodników, którzy biorą udział w filozoficznej rywalizacji, jak i dla publiczności, która przysłuchuje się i wybiera swoich faworytów. Czekamy na Wasze żywiołowe wystąpienia i filozoficzne pomysły na temat żywiołu! Pamiętajcie: bez czytania, za to z ciałem i duszą pełną myślenia, które potrafi przekonać, zachwycić, a może nawet zarazić!

Przyjdź i wsłuchaj się w prezentowane przez slamerów i slamerki przemyślenia!
Zwycięski slamer/slamerka otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 300 zł.

Spotkanie poprowadzą Zuzanna Szmidt i Daniel R. Sobota.


Informacje organizacyjne:
Kiedy? 5.04.2024 r., godz. 18.00-20.30
Gdzie? Młyny Rothera
Dla kogo?
– dla osób, które chcą wystąpić (powyżej 18. roku życia)
– dla publiczności zainteresowanej tematyką
Cena: bezpłatnie
Zapisy? kliknij TUTAJ!

Prowadzący


Daniel R. Sobota
doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Absolwent Instytutu Filozofii UMK. Autor kilkudziesięciu artykułów oraz trzech książek, poświęconych historii filozofii współczesnej. Związany z Bydgoszczą animator kultury teatralnej i filozoficznej (m.in. w Młynach Rothera prowadzi Myślowisko miejskie). Miłośnik poszukiwań pozatekstualnych form wyrazu doświadczenia filozoficznego. Trener (UEFA B) i zawodnik piłki nożnej. Ideą przewodnią jego myślenia wyznaczają trzy zagadnienia: pytania, fenomenu (jawienia się) i performansu.

Zuzanna Szmidt
Związana ze SLAMEM od 2012 roku, w Polsce znana pod pseudonimem józek. Występowała na Ogólnopolskich Mistrzostwach SLAMU Poetyckiego w 2016 i 2017 roku. Stworzyła nowy polski ośrodek slamerski w Bydgoszczy, znany pod nazwą Tupot Poetycki, słynący dziś z mocnej sceny, na której poza klasycznym slamem poetyckim odbyła się niemal setka koncertów oraz instalacji słowno-muzycznych. Prowadzi warsztaty kreatywnego pisania i spoken-word. Na co dzień pracuje w Młynach Rothera w Dziale Programowym.Źródło: Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera

Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera

ul. Mennica 10
85-112 Bydgoszcz
tel.: 887 467 015