Slam filozoficzny #02
Eksperymentalna wersja SLAMU spotkała się z bardzo licznym i pozytywnym odbiorem. W związku z tym mamy przyjemność zapowiedzieć cykl tego wydarzenia, które odbywać się będzie w każdy pierwszy piątek miesiąca (raz na kwartał).
W ramach szerzenia i rozwijania w naszym mieście kultury filozoficznej zaczynamy od organizacji wydarzenia, które w 2023 roku miało już swoją pierwszą – pilotażową – odsłonę, a teraz powraca w nieco zmodyfikowanej – mamy nadzieję – bardziej wymagającej dla uczestników, ale też bardziej interesującej dla odbiorców, formie.
Stawiamy na żywe myślenie, obecność sceniczną, kontakt z publicznością, dobrą energię, lotne i nieuczesane myśli. Nie chcemy powielania praktyk, które znane są z akademii. Zgodnie z ideą slamu chcemy oddać filozofię w ręce każdego, kto czuje, że chce i musi dać nam coś do myślenia, a niekoniecznie jest związany z kręgami akademickimi (choć jedno drugiego nie wyklucza), chcemy zaproponować, aby w kolejnych odsłonach slamu zrezygnować całkowicie z praktyki czytania tekstu. Zamiast tego chętnie widzielibyśmy pomysłowe wykorzystanie różnych rekwizytów, które pomogą myśli zaistnieć i zainspirować innych do jej upowszechniania. Pozwolić myśleć inaczej niż pisać!
Każde spotkanie dedykujemy innej tematyce. Tym razem chcielibyśmy się przyjrzeć temu, co nazywa samo siebie „człowiek” i zaproponować temat: ecce homo. Bez żadnych dodatkowych uściśleń i dookreśleń zachęcamy wszystkich wolnych i dzikich myślicieli ulicy do filozoficznego wypowiedzenia się na ten temat.
Myśl słowami, gestami, ruchem, rzeczami! Łącz myśli i byty, twórz własną rzeczomyślność!
Rzucamy rękawice i otwieramy konkurs! Zapisz się jako slamerka/slamer i sprawdź swoją filozoficzną wrażliwość, wyobraźnię i błyskotliwość, rywalizując z innymi mistrzami! Albo też przyjdź w roli widza, ciesz się intelektualną zabawą! Ecce homo! Nowy rok w Młynach – nowe myślenie!
—
Nowy projekt filozoficznego slamu ma nieco odmienny charakter niż dotychczasowe Myślowiska, czy klasyczne SLAMY Poetyckie. Chodzi o spotkanie osób, które nie muszą mieć żadnych akademickich kompetencji filozoficznych, ale które budują filozoficzne koncepcje – czyniąc to dla samej potrzeby i radości filozofowania, oddając je w ręce publiczności, która zgodnie z ideą SLAMU pełni rolę jury przez całe takie spotkanie.
Stawiamy na pasję dzielenia się publicznie swoimi przemyśleniami o charakterze filozoficznym. Choć tematyka, jaką można podjąć, jest dowolna, jedynie dopuszczalną zawartością wystąpień i sposobem ich prezentacji jest idea filozoficzna, a więc nie: religijna, polityczna, ekonomiczna itp. Chętnie wysłuchamy Twoich filozoficznych poglądów na istotę Boga i religii, zachwycimy się Twoją krytyką istniejących porządków społecznych czy ekonomicznych, z uwagą przyjmiemy Twoje przemyślenia dotyczące człowieka, zwierząt, świata, miłości, wolności, sensu, chaosu, codzienności, czasu i przestrzeni, ale nie znajdziesz tu miejsca na uprawianie propagandy politycznej, wyznanie wiary czy szerzenie mowy nienawiści – choć sama nienawiść jest zapewne interesującym tematem filozoficznym. Słowem, filozofuj i rób, co chcesz!
Przyjdź i wsłuchaj się w prezentowane przez slamerów i slamerki przemyślenia!
Publiczność tego dnia wcieli się w rolę jury!
Zwycięski slamer/slamerka otrzyma nagrodę pieniężną.
Spotkanie poprowadzą Zuzanna Szmidt i Daniel R. Sobota.
—
Daniel R. Sobota
doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Absolwent Instytutu Filozofii UMK. Autor kilkudziesięciu artykułów oraz trzech książek, poświęconych historii filozofii współczesnej. Związany z Bydgoszczą animator kultury teatralnej i filozoficznej (m.in. w Młynach Rothera prowadzi Myślowisko miejskie). Miłośnik poszukiwań pozatekstualnych form wyrazu doświadczenia filozoficznego. Trener (UEFA B) i zawodnik piłki nożnej. Ideą przewodnią jego myślenia wyznaczają trzy zagadnienia: pytania, fenomenu (jawienia się) i performansu.
Zuzanna Szmidt
Związana ze SLAMEM od 2012 roku, w Polsce znana pod pseudonimem józek. Występowała na Ogólnopolskich Mistrzostwach SLAMU Poetyckiego w 2016 i 2017 roku. Stworzyła nowy polski ośrodek slamerski w Bydgoszczy, znany pod nazwą Tupot Poetycki, słynący dziś z mocnej sceny, na której poza klasycznym slamem poetyckim odbyła się niemal setka koncertów oraz instalacji słowno-muzycznych. Prowadzi warsztaty kreatywnego pisania i spoken-word. Na co dzień pracuje w Młynach Rothera w Dziale Programowym.
—
Informacje organizacyjne:
Kiedy? 05.01.2024 r., godz. 18.00-20.30
Gdzie? Młyny Rothera
Dla kogo?
– dla osób, które chcą wystąpić (powyżej 18. roku życia)
– dla publiczności zainteresowanej tematyką
Cena: bezpłatnie
Zapisy? kliknij TUTAJ!
Organizatorzy: Młyny Rothera x Tupot Poetycki
Partnerzy: SLAM.ART.PL oraz Instytut Filozofii i Socjologii PAN
—
Informacje dla slamerek i slamerów
Zasady i regulamin
Stawiamy na pasję dzielenia się publicznie swoimi przemyśleniami o charakterze filozoficznym. Choć tematyka, jaką można podjąć, jest dowolna, jedyną dopuszczalną zawartością wystąpień i sposobem ich prezentacji jest idea filozoficzna, a więc nie: religijna, polityczna, ekonomiczna itp. Chętnie wysłuchamy Twoich filozoficznych poglądów na istotę Boga i religii, zachwycimy się Twoją krytyką istniejących porządków społecznych czy ekonomicznych, z uwagą przyjmiemy Twoje przemyślenia dotyczące człowieka, zwierząt, świata, miłości, wolności, sensu, chaosu, codzienności, czasu i przestrzeni, ale nie znajdziesz tu miejsca na uprawianie propagandy politycznej, wyznanie wiary czy szerzenie mowy nienawiści – choć sama nienawiść jest zapewne interesującym tematem filozoficznym. Słowem, filozofuj i rób, co chcesz.
1. Organizatorem turnieju jest Centrum Kultury i Nauki Młyny Rothera w Bydgoszczy.
2. Zarówno udział w slamie jak i wstęp na wydarzenie są bezpłatne.
3. Osoba chcąca wystąpić w slamie powinna zgłosić się poprzez formularz, do którego link znajduje się w opisie wydarzenia.
4. Ilość miejsc dla występujących jest ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń.
5. Osoba występująca powinna być pełnoletnia.
6. Każdy z uczestników slamu zobowiązany jest do przedstawienia w dowolnie wybranej przez siebie formie własnej teorii, poglądu czy idei filozoficznej. Zaleca się, aby były to wyniki własnych oryginalnych przemyśleń, które co najwyżej włączają zdobycze historii filozofii, nie zaś prezentacje poglądów innych myślicieli czy istniejących stanowisk filozoficznych.
7. Dopuszczalny czas występu wynosi do czterech minut, w dogrywce 1,5 minuty.
8. Obowiązuje zakaz czytania treści z kartek, urządzeń mobilnych etc
9. Uczestnicy mogą korzystać z dowolnych rekwizytów, instrumentów oraz urządzeń audio i wideo w wymiarze dozwolonym przez prawo cytatu.
10. Slam zostanie rozegrany systemem pucharowym. W pierwszej rundzie występują wszyscy. W drugiej cztery osoby z największą liczbą głosów, w trzeciej dwie.
11. Jeżeli podczas pojedynku slamerów głosy publiczności rozłożą się po równo, wówczas odbywa się dogrywka, ale tylko w przypadku jeśli decyduje ona o przejściu uczestnika do kolejnej rundy .
12. Zwycięzca turnieju otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 300 zł. Pieniądze zostaną przekazane za pomocą przelewu bankowego w terminie do dwóch tygodni po zakończeniu turnieju.
13. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wykorzystania dokumentacji występów (obejmującej wizerunek uczestników – udział w slamie oznacza złożenie oświadczenia o wyrażeniu zgody na nieodpłatne i nieograniczone w czasie prawo do utrwalenia i rozpowszechniania przez Organizatorów wizerunku uczestnika) w celach promocyjnych i dokumentacyjnych.
13. Rozwiązywaniem kwestii nieuwzględnionych w regulaminie oraz jego interpretacją zajmują się osoby prowadzące turniej.
Maszy pytania? Napisz na adres: tupotpoetycki@gmail.com
Źródło: Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera