Śladami Kopernika – Kujawsko-Pomorskie na Rowery, Grudziądz
Wstęp wolny  /  Dziedzictwo  /  Inne

Śladami Kopernika – Kujawsko-Pomorskie na Rowery, Grudziądz

Wydarzenie w ramach obchodu Roku Kopernika. Zobacz podstronę Kopernik 550
  • Wydarzenie archiwalne: 22.04.2023
Miejsce:
Grudziądz, ul. Portowa 8
Rusza kolejna edycja cyklu rajdów rowerowych Kujawsko-Pomorskie na Rowery. W tym roku obchodzimy jubileusz 550. rocznicy urodzin wybitnego astronoma, matematyka, lekarza, prawnika, ekonomisty i twórcy teorii heliocentrycznej, Mikołaja Kopernika, i z tej okazji jego śladami będą prowadziły trasy rajdów.

Tegoroczny cykl inaugurujemy rajdem rowerowym w Grudziądzu. To na grudziądzkich Błoniach Nadwiślańskich w 2013 roku prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę pozwalającą na budowę tras rowerowych na wałach i na wykorzystanie tej infrastruktury dla ruchu rowerowego. Przez Grudziądz prowadzi również Wiślana Trasa Rowerowa, która biegnie z południa na północ polski, wzdłuż królowej polskich rzek i liczy sobie 1200 km.

Na następne rajdy zapraszamy rowerzystów 13 maja do Golubia-Dobrzynia, 10 czerwca do gminy Włocławek i 19 sierpnia na ziemię kociewską do Warlubia.

Pierwszy, grudziądzki rajd odbędzie się w sobotę 22 kwietnia. Miejscem startu i mety będzie Grudziądzka Marina, która mieści się przy ul. Portowej 8. Jak zawsze startujemy o godz. 11.00.

Udział w rajdzie jest bezpłatny. Każdy zarejestrowany uczestnik rajdu otrzyma pakiet startowy, w skład którego wejdzie numer startowy, dodatkowo pierwszych 300 zarejestrowanych rowerzystów otrzyma pamiątkową skarpetki, butelkę wody mineralnej oraz talon na posiłek regeneracyjny. Pakiety startowe będzie można odbierać w dniu rajdu od godz. 9.30 do 11.00 w miejscu startu w specjalnie oznaczonym namiocie rajdu.

Trasa rajdu liczy sobie 25 km i obrazuje ją MAPKA

Podczas rajdu przejeżdżać będziemy obok Kanału Trynka, zbudowanego w XVII wieku wg projektu Mikołaja Kopernika, który w Grudziądzu gościł w 1522 roku podczas Sejmiku Generalnego Prus Królewskich. Liczący sobie 10 km kanał, który swój początek bierze z rzeki Osy w okolicy miejscowości Kłódka i dostarczał wodę dla mieszkańców Grudziądza. A jego uroczyste otwarcie nastąpiło w roku 1552, podczas wizyty króla Zygmunta III Wazy.
Na trasie rajdu znajdą się również gotyckie spichlerze z Bramą Wodną, Dzieło Rogowe Cytadeli, Jaskinia Klonowa -największa jaskinia w województwie kujawsko-pomorskim oraz lotnisko Aeroklubu Grudziądzkiego z zabytkowymi hangarami.

ZAPISY NA RAJD ROWEROWY W GRUDZIĄDZU >>> FORMULARZ ZAPISOWY

Na mecie rajdu, uczestnicy otrzymają pamiątkowe medale tegorocznego cyklu oraz będą mieli możliwość wzięcia udziału w quizach i zabawach rowerowych, w których do wygrania będą nagrody o łącznej wartości 1000 zł.

Partnerami rajdu jest Miasto Grudziądz oraz Miejski Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku w Grudziądzu. 

Warunki uczestnictwa:
1. Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w rajdzie jedynie pod opieką rodzica lub opiekuna.
2. Posiadanie przez uczestników Rajdu niezbędnej wiedzy i umiejętności poruszania się po drogach rowerem.
3. Posiadanie sprawnego roweru wyposażonego zgodnie z przepisami Kodeksu Drogowego.
4. Uczestnictwo w rajdzie jest nieodpłatne.
5. ZALECAMY, ABY UCZESTNICY RAJDU BYLI WYPOSAŻENI W KASKI ROWEROWE.
Na wszelkie pytania czekamy pod adresem: kujawskopomorskienarowery@gmail.com