RYSOWAĆ∞ Międzynarodowa Wystawa Rysunku Studenckiego
Sztuki wizualne

RYSOWAĆ∞ Międzynarodowa Wystawa Rysunku Studenckiego

  • Wydarzenie archiwalne: 06.05.2022
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Galeria Sztuki WozowniaToruń, ul. Rabiańska 20
otwarcie wystawy: 06.05.2022 (piątek), godz. 18.00 / wstęp wolny

kuratorka: Aleksandra Sojak-Borodo

W roku 2022 Katedra Rysunku Wydziału Sztuk Pięknych UMK już po raz 10 organizuje Międzynarodową Wystawę Rysunku Studenckiego RYSOWAĆ. Założeniem wystaw jest pokazanie rysunku w całej jego różnorodności, poczynając od rysunku klasycznego, przez rysunek użytkowy, ilustracyjny, rozwiązania mniej konwencjonalne, przybierające formę instalacji, animacji, akcji, performance, aż po realizacje czysto konceptualne. Kwalifikacja prac na wystawę odbywa się w formie konkursu – z nadesłanych zgłoszeń wybierane są realizacje najlepsze i najbardziej odpowiadające idei danej edycji wystawy.

Bieżąca, dziesiąta edycja jest jubileuszowa. W ciągu 13 lat organizacji wystaw swoje prace zaprezentowało na nich blisko 900 artystów/ek z 50 uczelni z 20 krajów świata, nagrody i wyróżnienia otrzymało ponad 100 artystów/ek, a ich laureaci i laureatki niejednokrotnie zrobili karierę w świecie sztuki. To skłania do podsumowań, a także do tego, by tegoroczne hasło było nowym otwarciem i zarazem nawiązywało do miejsca, w którym rodzą się kolejne koncepcje wystaw RYSOWAĆ – Torunia i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Jak podkreśla kuratorka wystawy Aleksandra Sojak-Borodo: „Chcieliśmy zaproponować, by nadsyłane propozycje nawiązywały do astronomicznych skojarzeń i przenosiły je na grunt sztuki. Jak zawsze niezmiennym punktem wyjścia jest hasło RYSOWAĆ, tym razem zestawione ze znakiem ∞. Proponujemy rozwinięcie haseł: astro-rysowanie, kosmo-rysowanie, rysunek sferyczny, by podjąć wyzwanie i RYSOWAĆ kosmos, RYSOWAĆ niebo, RYSOWAĆ kosmicznie, RYSOWAĆ sferycznie, RYSOWAĆ nieskończoność…”.

W tym roku do konkursu wpłynęło 340 zgłoszeń, z czego jury wybrało 90 prac, które zostaną zaprezentowane na wystawie. Swoich reprezentantów będą miały na niej 24 uczelnie artystyczne z Polski i zagranicy.

Źródło: Galeria Sztuki Wozownia

Galeria Sztuki Wozownia

ul. Rabiańska 20
87-100 Toruń
tel.: 56 622 63 39

Powiązane wydarzenia

24
marca (piątek), godz. 18:00

Przewrót / wystawa zbiorowa – wernisaż

25
marca (sobota)
⟶ DO 07.05

Przewrót / wystawa zbiorowa

26
marca (niedziela), godz. 12:00

Oprowadzanie po aktualnych wystawach