Rynek komiksu w Polsce – wykład on-line Wojciecha Łowickiego
Wstęp wolny  /  Online  /  Sztuki wizualne

Rynek komiksu w Polsce – wykład on-line Wojciecha Łowickiego

  • Wydarzenie archiwalne: 10.05.2022
Miejsce:
Galeria Sztuki WozowniaToruń, ul. Rabiańska 20
Rynek komiksu w Polsce wykład on-line Wojciecha Łowickiego

10.05.2022 (wtorek), godz. 18.00

Facebook i kanał YouTube Galerii Sztuki Wozownia

 

Komiks jak wino – im starszy – tym cenniejszy. Pod warunkiem, że jest przechowywany z największym pietyzmem. Zwykli „zjadacze kolekcji” używają foliowych woreczków i nie gną kartek przy czytaniu. Ci bardziej zaawansowani dodatkowo przechowują je w szufladach, gdzie mają one wyznaczoną bezpieczną przestrzeń. Właściciele, jak tylko mogą, unikają przeglądania. Stosują w tym celu kopie lub słabsze egzemplarze. A rasowi koneserzy kupują specjalne sejfy (warte więcej niż niejedna kolekcja komiksowa tych pierwszych), gdzie umieszczają – uprzednio ubezpieczone – druki. O czytaniu w ogóle nie ma mowy! Branie do rąk (w rękawiczkach) tylko od aukcji do aukcji. Bowiem to już przedmiot licytacji.

No ale po co to wszystko? Po co ten cyrk? Nikt z Państwa nie będzie miał dalszych pytań, kiedy dowie się, ile można otrzymać za kilkudziesięciostronicowy albumik wielkości zeszytu do ćwiczeń z matematyki. Amerykański „Detective Comics” nr 27 z 1939 roku z pierwszym odcinkiem Batmana kosztował w roku swego wydania 10 centów. Dziś wart jest co najmniej 1 milion dolarów za bardzo dobrze zachowany egzemplarz!

To tylko jeden z wielu przykładów. Tak samo dobrze (albo nawet lepiej) ma się rynek oryginalnych plansz komiksowych. Od około dziesięciu lat funkcjonujący również w Polsce. Mamy swoje rekordy cen na aukcjach, mamy najpopularniejszych autorów, o których prace zabiegają kolekcjonerzy, mamy też swoje skandale związane z rynkiem komiksu. O tym wszystkim (i nie tylko!) opowiem podczas prelekcji dla galerii Wozownia pt. „Rynek komiksu w Polsce”.

Wojciech Łowicki

 Wojciech Łowicki – znawca i popularyzator komiksu. Kurator sztuki. Dyrektor toruńskiego Festiwalu Kultury Popularnej DwuTakt. Główny kurator wystaw Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Twórca autorskiego cyklu wystaw „Cztery pory roku z satyrą i komiksem”. Członek Gildii Komiksu oraz Polskiej Akademii Sztuki Komiksu. Wyróżniony Złotym Pucharem im. Janusza Christy za szczególne zasługi dla popularyzacji komiksu w Polsce (2015). Za działalność wystawienniczą uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2012).

Źródło: Galeria Sztuki Wozownia

Galeria Sztuki Wozownia

ul. Poznańska 31
87-100 Toruń
tel.: 56 622 63 39

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
godz. 18:00
⟶ DO 11.12

Izabella Gustowska: „Manifesty Izy G.”

16
grudnia (piątek)
⟶ DO 29.01

Krzysztof Mazur: „Formacja”

16
grudnia (piątek), godz. 18:00

Krzysztof Mazur: „Formacja”