Rybacy i szkutnicy ziemi chełmińskiej (wystawa fotografii, warsztaty, wykłady)
Dziedzictwo  /  Edukacja

Rybacy i szkutnicy ziemi chełmińskiej (wystawa fotografii, warsztaty, wykłady)

  • Wydarzenie archiwalne: 04.06.2021
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Jezioro Starogrodzkie ChełmnoChełmno, Rynek 28
Co wiemy na temat dawnego rybołówstwa i szkutnictwa? Dlaczego nadwiślańska dzielnica Chełmna nazywa się Rybakami? Jakimi narzędziami dawniej łowiono ryby i jakie znaczenie (społeczne i ekonomiczne) miało szkutnictwo i rybołówstwo?
Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie Rybacy i szkutnicy ziemi chełmińskiej, który przybliży wiedzę z zakresu nadwiślańskich zawodów tych bardziej i mniej znanych. Skoncentrujemy się nie tylko na rybakach, ale i na Rybakach, przeprawach promowych i upowszechnianiu wiedzy o nadwiślańskich fachach, które dziś śmiało już można nazwać ginącymi zawodami.
Do głównych rezultatów zadania należą warsztaty szkutnicze, podczas których będziecie mogli nauczyć się dawnych metod ciosania łodzi tzw. dłubanek, które obecne były na Wiśle jeszcze 100 lat temu! Te pierwotne łodzie wyparte zostały przez klepkowe, bardziej nam znane, ale o nich później.
Warsztaty, na które zapraszamy Was już dziś przeznaczone są nie tylko dla tęgich mężczyzn, ale i dla drobniejszych osób – każdy będzie mógł spróbować swoich sił w ciosaniu za pomocą dawnych narzędzi. Spotykamy się w następujących terminach:
28 maj 5 godzin
15:00 – 20:00
4 czerwiec 8 godzin
11:00 – 19:00
12 czerwiec 8 godzin
11:00 – 19:00
19 czerwiec 8 godzin
11:00 – 19:00
3 lipiec 8 godzin
11:00 – 19:00
17 lipiec 8 godzin
11:00 – 19:00
11 wrzesień 8 godzin
11:00 -19:00
Kolejnym punktem naszej rybackiej przygody są wykłady o dawnym szkutnictwie i rybołówstwie na ziemi chełmińskiej. Pierwszy z nich opracowany zostanie przez lokalnego eksperta w tej dziedzinie, który opublikował szereg książek o tematyce rybołówstwa na ziemi chełmińskiej – będzie merytorycznie i bardzo ciekawie! Drugi zaś, także wyjątkowy, przez praktyka, budowniczego łodzi, który całe życie spędził na Wiśle – bajania, przesądy rybackie i lata praktyki to jego świat – z pewnością przekaże nam to z prawdziwą pasją!
W międzyczasie zapraszamy Was pod Bramę Grudziądzką, gdzie przygotujemy wystawę fotograficzną poświęconą dawnym nadwiślańskim zawodom.
Zadanie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum kultury w ramach programu Etnopolska 2021

stowarzyszenie-teatr-ludyczny-poziom

Źródło: Muzeum Ziemi Chełmińskiej