Różne ciała grafiki. Dlaczego artyści drukują na nietypowych materiałach? – wykład on-line
Sztuki wizualne

Różne ciała grafiki. Dlaczego artyści drukują na nietypowych materiałach? – wykład on-line

  • Wydarzenie archiwalne: 19.10.2021
Miejsce:
Galeria Sztuki WozowniaToruń, ul. Ducha Św. 6

 


Różne ciała grafiki. Dlaczego artyści drukują na nietypowych materiałach? – wykład on-line dra Sebastiana Dudzika


19.10.2021 (wtorek), godz. 18.00


Facebook / YouTube Galerii Sztuki Wozownia


 


Wykład poświęcony będzie prezentacji nieszablonowych wyborów podłoża drukowego we współczesnej grafice artystycznej. Na wybranych przykładach z całego świata pokażę, jak zaskakujące potrafią być preferencje twórców. Spróbuję jednocześnie odpowiedzieć na zasadnicze pytanie: w jakim celu sięgają oni po tak nietypowe rozwiązania?


Zwrócenie uwagi na szeroki wybór materiałów wykorzystywanych w ostatnich czasach jako drukowe podłoże, uświadamia jak żywotną i ekspansywną formą artystycznej ekspresji jest grafika. Potrafi niczym kameleon dostosowywać się do otoczenia, jak chyba żadna inna sztuka. Ta umiejętność sprawia, że jedyną granicą jest wyobraźnia autora i jego umiejętności techniczne. Wybór nietypowego materiału może być jedynie poszukiwaniem efektownego kontekstu, może jednak być swoistym zaproszeniem od wejścia w fascynujący świat skojarzeń, symboli i ukrytych znaczeń.


W wykładzie chciałbym wskazać takie przykłady, w których artyści podjęli świadomą grę z materią podłoża, wykorzystali ją do kreowania sugestywnych sytuacji czy wzmacniania symbolicznego przekazu utrwalonego w niej obrazu.


Przywołane zostaną prace artystów, takich jak: Mônica Barki, Adriano Castro, Zuzanna Dyrda, Ann “Sole Sister” Johnson, Aleksandra Owczarek, Krystyna Piotrowska, Valeriu Schiau, Regina Silveira, Richard Woods, Kamil Zaleski.


Sebastian Dudzik


 


 Źródło: Galeria Sztuki Wozownia

Galeria Sztuki Wozownia

ul. Poznańska 31
87-100 Toruń
tel.: 56 622 63 39

Powiązane wydarzenia

03
lutego (piątek), godz. 18:00

Arkadiusz Karapuda: „Think twice”

04
lutego (sobota)
⟶ DO 12.03

Arkadiusz Karapuda: „Think twice”