Logo partnera
Edukacja

Rozmowa z mistrzem. Wolna Kopia – wykład Joanny Stasiak

  • Wydarzenie archiwalne: 26.11.2021
Miejsce:
Galeria WspólnaBydgoszcz, Batorego 1/3

Wykład organizowany w ramach rozważań nad prezentowaną w Galerii Wspólnej wystawą „Mistrz – uczeń – mistrz”. Prelegentką będzie jedna z artystek, biorących udział w wystawie: Joanna Stasiak.

Joanna Stasiak (ur. 1965 roku), prof. dr hab., ukończyła Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, dyplom z malarstwa uzyskała w pracowni prof. Janusza Kaczmarskiego w 1989 roku. Studia kontynuowała w The Ruskin Scholl of Drawing and Fine Art w Oksfordzie pod kierunkiem prof. Stephena Farthinga (1991). W 1998 wyjechała do Paryża na stypendium Funduszu Pomocy Niezależnej Literaturze i Nauce Polskiej. Dwumiesięczny pobyt poświęcony był interpretacjom ostatniego obrazu Poussina Apollo zakochany w Dafne. Jest autorką podręczników Świat sztuki, dla szkoły podstawowej i gimnazjum (razem z Jackiem A. Zielińskim w 2007 r.).

Obecnie jest profesorem w Instytucie Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Była dwukrotnie dyrektorem Instytutu Edukacji Artystycznej APS (2006-08, 2010–13). Od 1996 r. prowadzi autorską Galerię In Spe, w ramach, której przygotowała ok. 20 wystaw i katalogów, w tym wystawę prac Janusza Kaczmarskiego w 2001 r., oraz wystawę nieznanych prac na papierze Andrzeja Wróblewskiego Inedita w Muzeum Teatralnym w Warszawie (2002). Prowadziła, wraz z Katarzyną Stamm, projekt przygotowany w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, promocja kultury polskiej za granicą w 2007, ukazujący twórczość Janusza Kaczmarskiego w Szwajcarii. Wielokrotnie prowadziła programy badawcze i plenery zakończone wystawami, m.in.: Wielki Tydzień w Trękusie; Święci warmińskich kapliczek; Trękusowe dell` arte; Bachantki; Okruchy Atlantydy. Kapliczki Warmii. W 2019 r. była współautorką wraz Magdaleną Durdą-Dmitruk międzynarodowego projektu Jikihitsu sygnatura artysty. Obecność tradycji japońskiej we współczesnej sztuce polskiej.



Źródło: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy