Retransmisja  Dziadka do orzechów  z Opéra national de Paris
Muzyka i taniec

Retransmisja Dziadka do orzechów z Opéra national de Paris

  • Wydarzenie archiwalne: 28.12.2023
Miejsce:
Ciechocinek

Rozkoszuj się świąteczną tradycją Dziadka do orzechów w Paryżu. Słynna interpretacja Rudolfa Nureyeva zaczarowanej opowieści Czajkowskiego jest wykonywana przez zespół baletowy Opery Paryskiej i uczniów Szkoły Baletowej. Dziadkiem do orzechów Czajkowski zgłębia sferę dzieciństwa. Jest to muzyka o niezrównanym liryzmie i oryginalności, przywołująca senny, a czasem niepokojący świat wirujących płatków śniegu, niezliczonych kwiatów i tańczących wróżek z cukrowych śliwek.

Słynny klasyczny balet Piotra Czajkowskiego zwyczajowo grany jest w okresie Bożego Narodzenia. Jego libretto oparto na opowiadaniu dla dzieci autorstwa Ernsta Theodora Amadeusa Hoffmanna, niemieckiego poety doby romantyzmu. Nosi ono tytuł Dziadek do orzechów i Król myszy i przedstawia fantastyczną historię małej Klary w świecie, w którym złożone pod choinką w charakterze prezentów zabawki ożywają, a księciem ich królestwa zostaje tytułowy Dziadek do orzechów, który musi stoczyć walkę z okropnym Królem myszy.

Muzyka: Piotr Czajkowski
Choreografia i inscenizacja: Rudolf Nureyev (za Mariusem Petipą i Lew Iwanowem – Opéra national de Paris, 1985)
Scenografia i kostiumy: Nicolas Georgiadis,

Wystąpili: Etoiles, Premiers Danseurs i Corps de Ballet z udziałem Szkoły Baletowej, Maîtrise des Hauts‐De‐Seine – Chór dziecięcy Opery Paryskiej oraz Orkiestra Opery Paryskiej.

BILETY 35 PLN

Kino Zdrój, ul. Żelazna 5, tel. 54 234 18 94Źródło: Ciechocinek