"Reporterki. Trzy kobiety i wojna" (106')
Film

"Reporterki. Trzy kobiety i wojna" (106')

  • Wydarzenie archiwalne: 17.09.2023
Miejsce:
Miejskie Centrum KulturyBydgoszcz, Marcinkowskiego 12-14

Pod koniec 1943 roku rząd brytyjski akredytuje niemal 500 reporterów i fotografów, by relacjonowali inwazję na Normandię, jednak wśród nich nie ma ani jednej kobiety. Amerykanie jednakże są bardziej postępowi. Przekonani o wpływie swoich czołowych magazynów, po raz pierwszy w historii przyznają akredytacje prasowe dziennikarkom. W trakcie podróży wzdłuż i poprzez linie frontu II wojny światowej, dziennikarki wojenne Martha Gellhorn, Margret Bourke-White i Lee Miller wielokrotnie spotykają się w biurach prasowych i zbombardowanych miastach, takich jak Kolonia, Lipsk czy Monachium. Przyglądają się wyzwoleniu obozów koncentracyjnych Ravensbrück, Buchenwald i Dachau. Oddane sprawie, dla której ich kraj wstąpił do wojny, kształtują jeszcze młody gatunek fotoreportażu poprzez osobiste relacje i fotografie. Ich styl dodaje wojennym relacjom osobistego wydźwięku. To ich oczami widzimy pokonane i wyzwolone Niemcy. Po raz pierwszy w historii relacje wojenne mają "kobiecy podtekst", który na zawsze zmienia naszą percepcję wojny jako "ojca wszystkich rzeczy". "Trzy Kobiety i Wojna" to pierwszy dokument o tym zjawisku: wojna z nowej perspektywy.

 

Organizatorzy:

Fundacja Fotografistka

Partnerem Głównym wydarzenia jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Wydarzenie współfinansowane przez Miasto Bydgoszcz, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski Województwa kujawsko-pomorskiego.

#FunduszeEuropejskie #KujawyPomorze

Wydarzenie współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Karnet (cały festiwal):

30 zł normalny

20 zł ulgowy

Karnet (1 dzień):

15 zł normalny

12 zł ulgowyŹródło: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Karola Marcinkowskiego 12-14
85-056 Bydgoszcz
tel.: 52 325 55 40

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
godz. 15:45

"Turkusowa suknia" (118')

dzisiaj
godz. 20:45

"Zielona granica" (147')

27
września (środa), godz. 14:00

"Zielona granica" (147')