Rembrandt ”Mistrzowskie grafiki” – otwarcie wystawy w Gniewkowie
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

Rembrandt ”Mistrzowskie grafiki” – otwarcie wystawy w Gniewkowie

  • Wydarzenie archiwalne: 04.03.2023
Miejsce:
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w GniewkowieGniewkowo, Dworcowa 5
Był Picasso, był Beksiński, był Dalí, a teraz zapraszamy Was na niesamowitą podróż do XVII wieku, do Holandii, gdzie żył i tworzył Rembrandt van Rijn.
Nazwiska tego wspaniałego artysty nie trzeba reklamować - ono samo się niesie i jest gwarantem sztuki na najwyższym światowym poziomie.

Specjalnie na ten wernisaż studenci Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu przygotowali prezentację technik graficznych. Dzięki temu na własne oczy ujrzymy, w jaki sposób te wspaniałe prace Rembrandta powstały, jak wyglądał jego warsztat. Współpraca przy takiej wystawie z WSzP UMK jest dla nas nobilitacją i zaszczytem, a dla Was - miłośników sztuki - nie lada gratką.

O wystawie:
Akwaforty Rembrandta to mniej znana część jego spuścizny. Renowacją matryc Rembrandta zajął się Georges Duplessis, dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze i konserwator paryskiego Cabinet des Estampes (Gabinetu Rycin), któremu rząd Francji zlecił uratowanie przed zniszczeniem grafik Rembrandta. Wówczas Armand Durand, ponad 200 lat po powstaniu matryc, wykonał z nich odbitki grafik. To właśnie te grafiki będą eksponowane podczas wystawy.

W Gniewkowie będzie można zobaczyć 36 z około 350 prac holenderskiego mistrza powstałych w latach 1628-1665. Widzimy na nich ludzi, pejzaże oraz sceny rodzajowe, w tym ukazujące biblijne wydarzenia. Autor, podobnie jak w obrazach, tak i w grafikach wykorzystuje światłocień, który buduje świat przedstawiony dzieł.

Nie ulega wątpliwości, że akwaforty Rembrandta miały przełomowe znaczenie dla dziejów grafiki, oddające wspaniale jego efekty światłocieniowe. Wykonał ich ok. 350, obejmują tematy te same co obrazy. Najsławniejsze: Przekupień trucizny na szczury (1632), Krajobraz z trzema drzewami (1643), Autoportret w czasie rysowania (1645), Trzy krzyże (1653), Chrystus w Emaus (1654), Ecce Homo (1655).

„Kultura pod ręką. Rembrandt w Gniewkowie” to już czwarta z kolei wystawa oryginalnych grafik wielkich mistrzów. Wcześniej prezentowaliśmy twórczość Pabla Picassa, Zdzisława Beksińskiego oraz Salvadora Dalí. Łącznie ponad 4000 osób z całej Polski odwiedziło Gniewkowo, aby móc obcować ze sztuką z najwyższej półki. Wystawą Salvador Dali interesowały się ponadto media ogólnopolskie, podczas wystawy mieliśmy czas antenowy na żywo w TVP Info.

Wernisaż: 4 marca 2023 roku, godz. 17:00
Wstęp wolny.

Po wernisażu wystawa będzie dostępna do 31 marca wg nw. harmonogramu:
poniedziałki, środy i czwartki: 8-16
wtorki i piątki: 8-18
soboty: 12-16

Wystawę "Sztuka po ręką. Rembrandt. Mistrzowskie grafiki" patronatem objęli:

Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz
Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki
Burmistrz Gniewkowa Adam Straszyński
Dziekan Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu dr hab. Joanna Kucharzewska, prof. UMK
TVP Kultura
TVP3 Bydgoszcz
Polskie Radio PiK

 

Źródło: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Gniewkowie