Radła do radlenia, siewniki do siania, młynki do czyszczenia warte zachowania...

Radła do radlenia, siewniki do siania, młynki do czyszczenia warte zachowania...

  • Wydarzenie archiwalne: 15.10.2021
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Muzeum EtnograficzneWłocławek, ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6

Zakończyliśmy prace konserwatorskie nad 16 zabytkowymi maszynami. Są to narzędzia do uprawy ziemi — radło, 4 pługi, 3 siewniki, wał, kosiarka, a także sprzęt do obróbki zboża — młocarnia prostówka, młynek do czyszczenia ziarna, wialnia, 2 sieczkarnie oraz śrutownik. Znaczną część z nich, bo jedenaście obiektów, można zobaczyć w Muzeum Etnograficznym we Włocławku na wystawie czasowej pt. „Radła do radlenia, siewniki do siania, młynki do czyszczenia warte zachowania. Konserwacja zabytkowych narzędzi i maszyn rolniczych z Kujaw i ziemi dobrzyńskiej”.


Wystawa będzie czynna w okresie 15.10–14.11.2021 r.


Dla zainteresowanych, na stronie muzeum został udostępniony spacer wirtualny po wystawie czasowej oraz film przybliżający proces renowacji narzędzi. By obejrzeć FILM klikamy TUTAJ, natomiast aby pospacerować wystarczy wejść TU.
Ponadto 14.11.2021 r. w ramach cyklu „Niedziela z kustoszem” zapraszamy na spotkanie, na którym opowiemy o procesie konserwacji narzędzi i maszyn rolniczych, a także ich roli w kulturze chłopskiej i ziemiańskiej.


Wszystkie obiekty docelowo znajdą swoje miejsce w skansenie, na nowej wystawie stałej w spichlerzu podworskim, w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce, w 2022 r. 
Logo Pakiet_1

Zadanie pn. „Konserwacja narzędzi i maszyn rolniczych do wystawy stałej w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Belka Dofinansowano Logo Poziom Województwo Kp Podpis Pod Spode

Zadanie dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Źródło: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej

Słowackiego 1A
87 – 800 Włocławek
tel.:54) 232-36-25