Radar Technologii #5: ”Mała porcja” zwana kwantem. Czy da się to ugryźć?
Wstęp wolny  /  Edukacja / warsztaty

Radar Technologii #5: ”Mała porcja” zwana kwantem. Czy da się to ugryźć?

  • Wydarzenie archiwalne: 13.11.2024
Miejsce:
Centrum Nauki i Kultury Młyny RotheraBydgoszcz, ul. Mennica 10

Dowiedz się, jak w bezpieczny sposób korzystać z technologii!

Naukowcy mówią o niej, że jest jedną z najbardziej fascynujących i równocześnie skomplikowanych dziedzin nauki. Jej zasady i zastosowania przekształcają rozumienie otaczającej nas rzeczywistości.
Początek teoriom fizyki i mechaniki kwantowej – bo o nich tu mowa – dał Maks Planck, który próbował rozwiązać problem promieniowania ciała czarnego. Potem – nastał czas Alberta Einsteina, który chciał przybliżyć zjawisko fotoelektryczności, a dalej -…No właśnie, dalej wszystkie eksperymenty i teorie fizyki kwantowej przyspieszyły, jak lawina i na nich budowaliśmy współczesne widzenia mikroświata!

Co ciekawe – robimy to dalej na co dzień, choć niekoniecznie wszyscy wiemy co się kryje za takimi hasłami, jak zasada nieoznaczoności, superpozycja kwantowa, dualizm korpuskularno-falowy czy stan splątania kwantowego.
Nasz Radar Technologii jednak wyznacza kierunek poszukiwań – bo podobno zrozumienie zasad mechaniki kwantowej pozwoli na lepsze poznanie tajemnic wszechświata, a w ślad za tym – na rozwijanie nowych, przełomowych dla naszego życia technologii.

Zatem w tej sprawie spotkamy się z naszymi znakomitymi ekspertami: Pawłem Gorą z Warszawy i Piotrem Wcisło z Torunia. Zapewniamy, że są oni w stanie przełożyć te wszystkie trudne “terminy kwantowe” na prosty i zrozumiały język. I po tym spotkaniu nikt na pewno już nie pomyli…kwintali z kwantami ani paplaniny ze splątaniem.

Serdeczne zapraszamy!

 

Informacje organizacyjne:
Kiedy? 13.11.2024 r., godz. 18.00-20.00
Gdzie? Spichrz Zbożowy, II piętro
Dla kogo? dla wszystkich
Cena: bezpłatnie
Zapisy: Kliknij TUTAJ!

O gościach:

dr Paweł Gora – Naukowiec, specjalista IT, filatrop i przedsiębiorca pracujący głównie nad zastosowaniami AI (szczególnie w transporcie i medycynie) oraz informatyki kwantowej. Absolwent Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego (mgr matematyki, mgr informatyki i doktor informatyki).

Jest Fundatorem i Prezesem „Fundacji Quantum AI” (http://www.qaif.org), której celem jest wspieranie edukacji i badań w zakresie nowych technologii (szczególnie AI i komputerów kwantowych) poprzez organizowanie spotkań (np. Warsaw.AI i Warsaw Quantum Computing Group), warsztatów poświęconych informatyce kwantowej, konferencji, konkursów i hackathonów, a także wydawanie newsletterów (Warsaw.AI News i QPoland Newsletter) oraz moderowanie grup i profili w mediach społecznościowych związanych z AI, komputerami kwantowymi i ITS. Jest również Przewodniczącym Zarządu QWorld i koordynatorem jednego z lokalnych “kwantowych kuzynów” tej organizacji – QPoland. Współpracuje również z kilkoma startupami, pełniąc funkcję doradcy technicznego i biznesowego.

Posiada ponad 15-letnie doświadczenie w dziedzinie inteligentnych systemów transportowych (ITS). Pracował nad projektami związanymi z modelowaniem i symulacją sieci transportowych, systemami zarządzania ruchem drogowym, usługami carpoolingu/vanpoolingu, usługami współdzielenia rowerów, pojazdami elektrycznymi, pojazdami połączonymi i autonomicznymi, inteligentnymi systemami parkingowymi, optymalizacją logistyki. Zbudował mikroskopijne oprogramowanie do symulacji ruchu drogowego, Traffic Simulation Framework, i wykorzystał je do eksperymentów z AI (grafowe sieci neuronowe, uczenie przez wzmacnianie) w celu optymalizacji ustawień sygnalizacji świetlnej w grupie badawczej TensorCell, którą założył w 2017 roku i której celem jest optymalizacja złożonych procesów przy użyciu AI. Był współzałożycielem startupu Broomee Technologies, który opracował oprogramowanie do optymalizacji usług vanpoolingu.

Otrzymał kilka nagród, m.in. nagrodę „Lider ITS” za najlepszą pracę badawczo-rozwojową w dziedzinie ITS w Polsce. „MIT Technology Review” uznał go za jednego z 10 najlepszych polskich talentów w konkursie „MIT Innovators Under 35”. W 2017 roku znalazł się również na liście „NEW EUROPE 100” wschodzących gwiazd technologii w Europie Wschodniej.

W przeszłości pracował jako stażysta inżynierii oprogramowania lub stażysta badawczy w Microsoft, Google, CERN i IBM Research, był również przedstawicielem Polski w Komitecie Zarządzającym Akcji COST „Wider Impacts and Scenario Evaluation of Autonomous and Connected Transport” oraz członkiem Rady ds. Cyfryzacji.

dr hab. Piotr Wcisło – Profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, fizyk, lider grupy specjalizującej w eksperymentalnych i teoretycznych badaniach mechaniki kwantowej w skali atomowej i molekularnej. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ma za sobą staż w Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics w Cambridge w Stanach Zjednoczonych oraz w Vrije Universiteit w Amsterdamie. W latach 2018-2019 pracował w laboratoriach prestiżowego JILA (Joint Institute for Laboratory Astrophysics, a joint institute of The University of Colorado Boulder USA and the National Institute of Standards & Technology). Aktywnie współpracuje z wiodącymi grupami z USA, Francji, Włoszech czy Chin. Laureat licznych nagród, m.in.: Nagroda Narodowego Centrum Nauki za znaczące osiągnięcia naukowe dokonane w ramach badań podstawowych, Nagroda Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w kategorii badań podstawowych, Nagroda Prezesa Rady Ministrów za rozprawę doktorską, czy Fulbright Junior Advanced Research Award. Lider wielu projektów badawczych finansowanych przez Eurpoean Research Council, Narodowe Centrum Nauki, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Fulbright i inne.



Źródło: Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera

Powiązane wydarzenia

09
stycznia (czwartek), godz. 18:30–20:00

Młyński rozmownik #49

21
stycznia (wtorek)
⟶ DO 24.01

Twórcze zimowisko – buduj, projektuj, twórz

21
stycznia (wtorek), godz. 11:00–13:00

Konstruktorskie przygody