Pstryk i błysk. Śladami fotograficznych atelier
Wstęp wolny  /  Dziedzictwo

Pstryk i błysk. Śladami fotograficznych atelier

  • 04
    września (niedziela), godz. 16:00
Miejsce:
KPCKBydgoszcz, pl. Kościeleckich 6

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy i Fundacja Fotografistka zapraszają na spacer podczas, którego opowiemy o początkach fotografii w Bydgoszczy. Powiemy kto, kiedy i gdzie prowadził pierwszą stałą pracownie dagerotypii oraz gdzie umiejscowione były najbardziej znane i popularne fotograficzne atelier. W 1839 r. wynalazek dagerotypii stał się powszechnie dostępny i szybko rozprzestrzenił się, wkrótce wyparły go inne techniki fotograficzne dające możność zwielokrotniania odbitek. Wynalazek dotarł też do Bydgoszczy, a wraz z nim pojawiły się osoby zawodowo trudniące się fotografią oraz kultowe miejsca odwiedzane w celu wykonania pamiątkowych zdjęć. Dzięki tym zapomnianym, niekiedy anonimowym fotografom i fotografistkom, od około 180 lat ze zdjęć spoglądają na nas przodkowie a kolejne pokolenia poznają zmieniający się krajobraz rodzinnego miasta.


Wycieczka zorganizowana w ramach święta Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O. Trasa spaceru wieść będzie od Wełnianego Rynku, do atelier Katarzyny Gębarowskiej przy ul. Pomorskiej 68A/1 (nowy obiekt na szlaku TeH2O). Tutaj o godz. 18.00 nastąpi otwarcie wystawy stałej „Z dziejów bydgoskich zakładów fotograficznych do roku 1939” Spacer poprowadzi Bogna Derkowska-Kostkowska z Pracowni Dziedzictwa Kulturowego KPCK.


Miejsce zbiórki Wełniany Rynek.


 


Ilustracja: fragment litografii Daguerreotypomania, Theodore Maurisset, 1839 r., Google Art ProjectŹródło: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Pl. Kościeleckich 6
85-033 Bydgoszcz
tel: 52 585 15 05

Powiązane wydarzenia

20
sierpnia (sobota)
⟶ DO 21.08

Kurs Ceramiki Artystycznej II stopnia