Przegląd filmów opartych na prozie Stanisława Lema
Film

Przegląd filmów opartych na prozie Stanisława Lema

  • Wydarzenie archiwalne: 10.12.2021
Miejsce:
Kino CamerimageToruń, Rynek Nowomiejski 28
Z okazji setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema, Europejskie Centrum Filmowe Camerimage i Grupa Balzola zapraszają na przegląd filmów, opartych na prozie najpopularniejszego polskiego twórcy literatury science-fiction. Od 10 do 30 grudnia na dużym ekranie Kina Camerimage, znajdującego się w Budynku Fundacji Tumult na Rynku Nowomiejskim 28, zobaczyć będzie można czternaście filmów, których twórcy czerpali inspiracje z dzieł Stanisława Lema. Będzie to jeden z największych przeglądów filmowych w naszym kraju zorganizowanych w związku z obchodami Roku Stanisława Lema.

Lem swoją prozatorską działalność rozpoczął w latach pięćdziesiątych, a jego twórczość od początku inspirowała filmowców. Na podstawie jego dzieł powstało kilkadziesiąt filmów, których autorzy próbowali oddać niezwykłą atmosferę twórczości genialnego polskiego pisarza i futurologa. Na adaptację książek i opowiadań Lema decydowali się najwybitniejsi twórcy kina, wśród nich Andriej Tarkowski i Andrzej Wajda. Sam Lem z dużym dystansem podchodził do większości ekranizacji swoich dzieł, nie akceptując fabularnych zmian dokonywanych przez reżyserów i zarzucając filmom, że nie oddają głębi jego filozoficznych przemyśleń. By samemu ocenić jak twórcom kina udało się uporać z możliwie wiernym przedstawieniem światów tworzonych przez Lema, warto skorzystać z oferty kina Camerimage. Na dużym ekranie zobaczyć będzie można między innymi, pierwszą ekranizację dzieła Stanisława Lema – film „Milcząca Gwiazda” czy nagradzane „Solaris” i „Test Pilota Pirxa”. W ramach wydarzenia będziemy mieli okazję podziwiać zarówno filmy fabularne, dokumentalne („Autor Solaris”), jak i animowane („Doradcy Króla Hydropsa”). Kulminacją będzie weekend 18-19 grudnia. W ciągu dwóch dni będzie można zobaczyć wszystkie filmy wyświetlane w ramach przeglądu. Wstęp na projekcje jest bezpłatny. Mecenasem wydarzenia jest Grupa Balzola.

 

Zaczynamy już w najbliższy piątek o 18:00 filmem „Test Pilota Pirxa”, a kontynuujemy w sobotę projekcją filmu „Szpital Przemienienia”. W załączniku przesyłamy kadry do obu filmów oraz graficzny kalendarz wydarzeń.

Serdecznie zapraszamy!!

 


Więcej informacji na stronie: https://tiny.pl/9dkw7 Materiały dodatkowe (plakat wydarzenia, zdjęcie Stanisława Lema, fotosy z jednego z filmów- Ikaria XB) dostępne pod adresem: https://we.tl/t-cYYSo78kGx W przypadku dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 728-503-543 bądź mailem: press@ecfcamerimage.pl