Przedwojenny Włocławek na zdjęciach rodziny Glicenstein
Dziedzictwo

Przedwojenny Włocławek na zdjęciach rodziny Glicenstein

  • Wydarzenie archiwalne: 02.12.2023
Miejsce:
Muzeum Historii WłocławkaWłocławek, Szpichlerna 19

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej wraz ze Stowarzyszeniem Klawe Miasto zaprasza na multimedialny pokaz fotografii pt. “Przedwojenny Włocławek na zdjęciach rodziny Glicenstein”, który odbędzie się w sobotę, 2 grudnia 2023 r. o godzinie 11.00 w Muzeum Historii Włocławka przy ul. Szpichlernej 19.

Wydarzenie poświęcone będzie historii Włocławka w okresie II Rzeczypospolitej. Jego głównym elementem będzie próba pokazania ówczesnego Włocławka przez pryzmat unikatowych fotografii z archiwum Glicensteinów, rodziny włocławskich Żydów.

Glicensteinowie przybyli do Włocławka około 1900 roku. Do roku 1939 r. zajmowali się prowadzeniem podmiotów gospodarczych w branży nasiennej. Mieszkali w Śródmieściu Włocławka. Głową rodziny był Abram Chil (1875-1935). Jego żoną była Zysa (ur. 1876), z którą miał trójkę synów: Mendla-Mieczysława (ur. 1903), Elię-Artura (1905) i Dawida (ur. 1906). To ich fotografie – zapis prywatnych chwil spędzonych z przyjaciółmi lub w rodzinnym gronie – wypełnia obfity, liczący kilkaset ujęć zbiór.

W archiwum Glicensteinów, dzięki sfotografowaniu swoich przyjaciół i bliskich, można zobaczyć włocławskie place i ulice z okresu II Rzeczpospolitej, m.in. bulwary, park Henryka Sienkiewicza, plac Wolności, wejście do Nowej Wielkiej Synagogi u zbiegu ul. Królewieckiej i Złotej oraz nieistniejące pomniki Józefa Piłsudskiego, Stanisława Bechiego i świętego Jana Nepomucena.

Prezentacji i omówienia wybranych fotografii dokona Łukasz Daniewski, przedstawiciel Stowarzyszenia Klawe Miasto, historyk i popularyzator historii naszego miasta, który jest posiadaczem kilkuset negatywów pochodzących z archiwum Glicensteinów.

Uwaga: liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: historia@muzeum.wloclawek.pl. Wstęp 6 zł (płatność wyłącznie gotówką), serdecznie zapraszamy.



Źródło: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku