Propaganda PRL w komiksie – wykład on-line Wojciecha Łowickiego
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

Propaganda PRL w komiksie – wykład on-line Wojciecha Łowickiego

  • Wydarzenie archiwalne: 12.04.2022
Miejsce:
online
Pomimo iż komiks, jako jeden z produktów „zgniłego Zachodu”, został odrzucony przez władze PRL, wiele gazet (nie tylko bulwarowych) drukowało go nawet codziennie. Redaktorzy widzieli w tym (przykładem prasy przedwojennej) możliwość zwiększenia sprzedaży. Wielu czytelników właśnie od historyjki z obrazkami zaczynało lekturę. Aby usprawiedliwić tę, wstydliwą wówczas, przypadłość umieszczania komiksu w oficjalnym obiegu, zdecydowano się połączyć przyjemne z pożytecznym. I tak oto komiks w Polsce, obładowany treścią propagandową, zaczął krzewić ducha socjalizmu i udowadniał, że jedynie słuszna droga to ta, którą idą narody Bloku Wschodniego, krok w krok za towarzyszami z Moskwy.

Ówczesna młodzież i tak (jak po zakazany owoc) sięgałaby po komiksy, choćby sprowadzane nielegalnie, zza „żelaznej kurtyny”. Należało dać jej coś w zamian, coś swojskiego. Na kartach kolorowych zeszytów – jak je wówczas nazywano, by unikać słowa „comics” – pojawili się przykładni bohaterowie: kapitanowie Żbik i Kloss, czterej pancerni oraz inni budowniczowie socjalistycznej Ojczyzny. Takie były to czasy, gdzie cenzura zamiast słowa „czerwony” nakazała używać „rumiany” („Władcy Wielkich Nizin”), milicjant nie powinien być narysowany bez czapki („Diadem Tamary”), a przodownica pracy podobała się chłopcom bardziej niźli mniej pracowite koleżanki („Przygody Joli”).

Zapraszamy do obejrzenia wykładu, w którym komiks splata się z peerelowską rzeczywistością, a rzeczywistość z komiksem: 12.04.2022 (wtorek), godz. 18.00 - Facebook i kanał YouTube Galerii Sztuki Wozownia

Wojciech Łowicki – znawca i popularyzator komiksu. Kurator sztuki. Dyrektor toruńskiego Festiwalu Kultury Popularnej DwuTakt. Główny kurator wystaw Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Twórca autorskiego cyklu wystaw „Cztery pory roku z satyrą i komiksem”. Członek Gildii Komiksu oraz Polskiej Akademii Sztuki Komiksu. Wyróżniony Złotym Pucharem im. Janusza Christy za szczególne zasługi dla popularyzacji komiksu w Polsce (2015). Za działalność wystawienniczą uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2012).

kolejny wykład Wojciecha Łowickiego: „Rynek komiksu w Polsce” – 10.05 (wtorek), godz. 18.00 / on-line

Źródło: Galeria Sztuki Wozownia