Promocja książki „Alfred Szklarski – sprzedawca marzeń. Pierwsza biografia twórcy przygód Tomka Wilmowskiego”
Wstęp wolny  /  Dziedzictwo  /  Literatura

Promocja książki „Alfred Szklarski – sprzedawca marzeń. Pierwsza biografia twórcy przygód Tomka Wilmowskiego”

  • Wydarzenie archiwalne: 28.02.2023
Miejsce:
IPN Delegatura w BydgoszczyBydgoszcz, ul. Wincentyny Teskowej 1
Gościem spotkania będzie Jarosław Molenda, autor książki. Spotkanie poprowadzi dr Tomasz Ceran, kierownik Referatu Biura Badań Historycznych bydgoskiej delegatury IPN. Promocja książki odbędzie się 28 lutego 2023 r. (wtorek) godz. 16:15 w bydgoskiej delegaturze IPN  (ul. Wincentyny Teskowej 1) w sali konferencyjnej im. Mariana Rejewskiego.

Książki o przygodach Tomka Wilmowskiego zachwyciły nastolatków i zapewniły Alfredowi Szklarskiemu sukces, którego w Polsce nie udało się później długo powtórzyć żadnemu autorowi piszącemu dla młodzieży. Łączny nakład sagi wyniósł ponad 10 milionów egzemplarzy, a pisarz, znany początkowo głównie na Śląsku, zyskał międzynarodowy rozgłos – jego powieści tłumaczono na kilkanaście języków. Powołany do życia przez Szklarskiego bohater, przemierzający najodleglejsze krainy, doskonale orientujący się w ich historii, kulturze oraz zwyczajach, musiał przykuwać uwagę, być wzorem do naśladowania i – zarazem – obiektem zawiści. Powieści uczyły nie tylko geografii i historii, ale także męstwa i prawdziwej przyjaźni. Kształtowały wyobraźnię paru pokoleń młodych czytelników. Co wiemy o ich autorze? Jego portret, który otrzymujemy, może zaskakiwać.

Jarosław Molenda – pisarz, dziennikarz i podróżnik. Jego twórczość jest bardzo bogata i różnorodna, zajmuje się publicystyką podróżniczą, popularnonaukową i historyczną. Wśród najbardziej znanych tytułów można wymienić: Mumie. Fenomen kultur (2006), Narodziny Atlantydy. Fakty i mity na temat relacji Platona (2011), Bierut i Wasilewska. Agent i dewotka (2015), Historia używek. Rośliny, które uzależniły człowieka (2016), Zwiać za wszelką cenę. Słynni uciekinierzy i emigranci PRL (2017), Morderstwa znad Wisły (2021), 80 filiżanek dookoła świata. Piętnaście najsłynniejszych kawiarni (2021) i Dzieci nazistów (2022). Za zasługi dla polskiej kultury został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi i Honorową Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Znany jest także jako podróżnik, który zwiedził kilkadziesiąt krajów, leżących na czterech kontynentach. Na tym polu również odnosił sukcesy, m.in. odkrył prekolumbijskie ruiny w pobliżu osad Vista Alegre i Urpipata w Peru i jako jeden z trzech pierwszych Polaków, dotarł do najwyżej położonych ruin inkaskich Incahuasi na przełęczy Puncuyoc (prawie 4000 m n.p.m.)

https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/ksiazki/171248,Alfred-Szklarski-sprzedawca-marzen-Pierwsza-biografia-tworcy-przygod-Tomka-Wilmo.html