PROJEKT VOLODIA – PIOSENKI ULICY
Muzyka i taniec

PROJEKT VOLODIA – PIOSENKI ULICY

  • Wydarzenie archiwalne: 10.12.2022
Miejsce:
Miejskie Centrum KulturyBydgoszcz, Marcinkowskiego 12-14
Koncert piosenek folkloru miejskiego, tzw. ulicznych lub „szemranych”. W programie min. utwory popularyzowane w połowie XX wieku przez barda stolicy Stanisława Grzesiuka oraz piosenki lwowskie.

Zespół Projekt Volodia powstał w 2007 roku, do którego pomysłodawca Janusz Kasprowicz- muzyk, aranżer, autor tekstów, zaprosił wrocławskich muzyków, grających na co dzień: jazz, rock, flamenco, blues, piosenkę literacką. Przedstawił on wizję zaaranżowania i wykonania utworów znanego barda i aktora Włodzimierza Wysockiego. Po pozytywnym i przychylnym przyjęciu przez odbiorców wydanej w 2011 r. pierwszej płyty live p.t. „Piosenki Włodzimierza Wysockiego” oraz sukcesach na koncertach w całym kraju, muzycy wydali jeszcze cztery płyty, m.in. w 2020 roku album p.t. „Pocztówka ze Lwowa”, w którym sięgnęli do bardzo bogatego zbioru lwowskich piosenek, nie tylko z okresu 20-lecia międzywojennego, ale również tych napisanych w późniejszym czasie przez twórców, rodowitych Lwowiaków – już na emigracji oraz w 2021 roku płytę „Projekt Volodia gra Grzesiuka”.

W tym nietuzinkowym wydawnictwie muzycy Projektu Volodia sięgnęli do bardzo bogatego zbioru przedwojennych i wczesno-powojennych piosenek ulic Warszawy, spopularyzowane w latach 50 i 60 XX w. przez legendarnego barda stolicy – Stanisława Grzesiuka. Tematyka tych piosenek, nazywanych „Szemranymi” a zaaranżowanych w brawurowy i specyficzny dla zespołu sposób, z zachowaniem własnego, niepowtarzalnego brzmienia – pozwoli słuchaczom poczuć klimat przedmiejskich ulic stolicy, jednocześnie poznając nowe „oblicza” tych czasami zapomnianych utworów.

I z tych dwóch ostatnich albumów zespół wybrał piosenki najbardziej rozśpiewanych miast Polski: Warszawy i Lwowa, które prezentuje na scenie pod wspólnym tytułem „Piosenki folkloru miejskiego”.

Projekt Volodia wystąpi w składzie:

  • Janusz Kasprowicz – wokal, gitara basowa

  • Bogdan Bińczak – vinofon, akordeon, instrumenty perkusyjne, melodyka, drugi wokal

  • Robert Gawron – banjo, ukulele, gitara klasyczna

  • Tomasz Burzyński – perkusja,

  • Marcin Kotlarski – gitara elektryczna, chórki


Bilety w cenie 50 zł dostępne w kasie MCK oraz na Bilety24.pl

Źródło: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Powiązane wydarzenia

19
października (sobota), godz. 19:00

BLACK STAR FEST (FLAPJACK/BLACK STAR/HOPE)