PROGRAM WYDARZEŃ NA MARZEC–KWIECIEŃ 2019
Sztuki plastyczne

PROGRAM WYDARZEŃ NA MARZEC–KWIECIEŃ 2019

  • Wydarzenie archiwalne: 01.03.2019
Miejsce:
Galeria Sztuki WozowniaToruń, ul. Rabiańska 20

 

  • WYSTAWY / czynne do 28.04.2019

 

Maciej Andrzejczak & Dawid Marszewski: „Półśrodki”

kuratorka: Marta Smolińska

Świat sztuki bywa przewrotny. Paradoksalnie czasem nie środki, a półśrodki prowadzą do bardziej inspirujących rozwiązań. Zatrzymanie się w pół kroku, pozostanie przy wstępnym modelu, zdanie się na szablon, inspirowanie się obrazami wirtualnymi o niskiej rozdzielczości, korzystanie z czegoś, co już gotowe lub półgotowe – to tylko kilka strategii wdrażania półśrodków, stosowanych przez Macieja Andrzejczaka i Dawida Marszewskiego. Twórcy ci intensywnie kręcą się wokół malarstwa. Poruszają się w orbicie sztuki postmedialnej, postkonceptualnej i postinternetowej oraz w aurze nowego materializmu. Przekonują, że coś, co tymczasowe, niedopełnione, prowizoryczne, niedorobione, zrobione z półproduktu… może być kompletne w takim właśnie stanie.

 

„Życie w wyobraźni” – wystawa zbiorowa

artyści / artystki: Bogusz Bogatko, Piotr Bosacki, Marta Buczkowska, Lim Cha, Marco Giordano, Józef Robakowski, Rozdzielczość Chleba, Gabriele de Santis, Claudia Sinigaglia, Tytus Szabelski

kuratorka: Dobrosława Nowak

Zuchwałym byłoby stwierdzenie, że próby ustanowienia granicy między tym, co jest, a czego nie ma lub „raczej nie ma”, są w sztuce czymś nowym. Dyskurs toczy się co najmniej od starożytności. W XXI wieku nabiera jednak większego znaczenia, bo silniej niż kiedykolwiek określa nasze społeczne być albo nie być. W czasach „post-prawdy”, słowa roku 2016 według słownika oksfordzkiego, definiowanej jako wyższość wyobrażeń i emocji dotyczących danego zjawiska nad jego obiektywnym kształtem, nie zaskakuje ogrom indywidualnych poszukiwań.

Do udziału w wystawie zaproszono artystów zainteresowanych istnieniem granic między wybranym zakresem rzeczywistości i nierzeczywistości. Ich prace dotyczą przestrzeni psychologicznych, emocjonalnych, wizualnych i, powiedzmy, ogólnych. Dla twórczości każdego z nich znamienna jest chęć zbadania owej granicy, przy lekkości rozważań niedopominających się odpowiedzi.

 

Paweł Franciszek Jaskuła: „א0 /alef zero/”

Wystawa jest próbą nawiązania kontaktu z otaczającym nas metafizycznym światem, symptomem wyrywającym się z ogółu, by wciągnąć nas w nieskończoność. Projekt #000000 jest próbą polemiki z pojęciem czerni samej w sobie, czerni w malarstwie, a także statusem obrazu jako obiektu, ale też powierzchni o potencjale metafizycznym. Paradoks i zależność współistnienia światła i cienia z punktu widzenia metafizycznego, jak i fizycznego, zmusza nas do znalezienia innej drogi zrewidowania teorii wszechświata, jak i rzeczywistości diaphanalnej/metafizycznej. Media artystyczne zdają się w tej sytuacji być uzasadnioną drogą środka. 

 

Dorota Chilińska "Głód uwagi" z cyklu "Deficyty" – pokaz gościnny

 

  • WYDARZENIA

 

05.03.2019 / „Feminizm w komiksie” – wykład Aleksandry Wantuch w ramach Manify 2019

Czy komiks, jako dyscyplina sztuki, jest patriarchalny? Czym charakteryzuje się reprezentacja podmiotu kobiecego w historiach obrazkowych? Jak zmieniał się w komiksie wizerunek kobiety i kobiecości na przestrzeni lat? I nareszcie – czy Wonder Woman faktycznie jest feministką? Podczas spotkania omówiona zostanie kwestia kobiecej podmiotowości w komiksie głównego nurtu oraz undergroundowym. Wykład będzie stanowić próbę analizy zjawiska, jakim jest komiks feministyczny w Polsce i na świecie (termin „komiks feministyczny” należy rozumieć jako wszystkie te historie obrazkowe, które w swojej treści zawierają krytyczny opis rzeczywistości oparty na doświadczeniach z życia kobiety). Poprzez interpretację warstwy treściowej i formalnej wybranych dzieł wspólnie postaramy się ocenić, czy komiksy rzeczywiście wpisują się w szeroko rozumiany dyskurs feministyczny, jakie wobec niego realizują strategie oraz rozpatrzymy spektrum problemów, które w jego zakresie podejmują.

Aleksandra Wantuch – absolwentka WSP w Toruniu, miłośniczka sztuki, feministka.

 

10.03.2019 / Oprowadzanie po aktualnych wystawach

W niedzielne południe zapraszamy do obejrzenia z przewodnikiem trzech aktualnych wystaw: „Półśrodki”, „Życie w wyobraźni” i „א0 /alef zero/”.

  

15–17.03.2019 / „Polska: zobacz więcej” w Wozowni

W ramach akcji „Polska: zobacz więcej” zapraszamy do bezpłatnego zwiedzania aktualnych wystaw.

 

28.03.2019 /  Wbrew stereotypom. Przygody architektury PRL – wykład Anny Cymer 

Zwykliśmy traktować architekturę lat 1945–1989 jako jednorodną, pozbawioną finezji, raczej przytłaczającą niż godną zachwytów. Mniemanie, jakoby budownictwo epoki PRL było szarym monolitem, jest wielkim błędem! W architekturze drugiej połowy XX wieku w Polsce zachodziły naprawdę znaczące zmiany. Nietrudno wyróżnić w tym półwieczu epoki stylistyczne, nurty, które ulegały zmianom w czasie (nawet, jeśli były to zmiany sterowane politycznie). Ale na tym nie koniec. Nawet kiedy już uporządkujemy sobie te okresy – epoki, opiszemy ich główne założenia i obejrzymy budowle najlepiej je reprezentujące, zaraz okaże się, że w ich ramach powstawały dziesiątki obiektów od stylu głównego nurtu odbiegających. Właśnie te budowle są najciekawsze – bo są wynikiem kreacji architektów, ich pomysłowości, pędu do oryginalności czy autorskiej interpretacji pewnych stylistycznych założeń.

Anna Cymer – historyczka architektury, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, zajmująca się popularyzacją wiedzy na temat architektury, głównie nowoczesnej i najnowszej. Autorka książki "Architektura w Polsce 1945-1989".

wykład w ramach cyklu „Architektura w Wozowni”, współfinansowanego ze środków Gminy Miasta Toruń

  

05–07.04.2019 / „Toruń za pół ceny” w Wozowni

W ramach akcji „Toruń za pół ceny” zapraszamy do bezpłatnego zwiedzania aktualnych wystaw.

 

16.04.2019 / Japońska szkoła plakatu: specyfika i odrębność – wykład Zdzisława Schuberta

Jednym z największych fenomenów w plakacie światowym drugiej połowy XX w. był plakat japoński. Złożyło się na to kilka przyczyn. Projektantom z tego kraju udało się umiejętnie powiązać wielusetletnią tradycję rodzimego malarstwa i grafiki z aktualnymi trendami sztuki nowoczesnej. Współczesna atrakcyjność przekazu wizualnego niosła ze sobą przesłanie z filozofii, kultury i sztuki opartych na odmiennym od naszego postrzeganiu otaczającej rzeczywistości. Nie do końca jesteśmy w stanie przeniknąć do tego świata, ale i tak odbieramy fascynujący obraz przesiąknięty elementami mistycznymi, zafascynowania kosmosem i odczuwania światła i przestrzeni. Środowisko japońskich projektantów graficznych potrafiło stworzyć skuteczne, nowoczesne mechanizmy promocji swoich działań i wspierania twórczości graficznej. Dodatkowo ogromna dynamika rozwoju gospodarczego  powojennej Japonii spowodowała duże zapotrzebowanie na prace projektantów graficznych.  Pojawiła się bardzo oryginalna szkoła plakatu, zaliczana obok polskiej i szwajcarskiej szkoły plakatu do najważniejszych na świecie.

Zdzisław Schubert – historyk sztuki, wieloletni pracownik Muzeum Narodowego w Poznaniu. Zorganizował ponad 60 wystaw czołowych polskich twórców plakatu, m.in. Jana Lenicy, Franciszka Starowieyskiego, Jana Młodożeńca, Romana Cieślewicza, Waldemara Świerzego i in.

wykład w ramach cyklu „Projekt dla…”, współfinansowanego ze środków Gminy Miasta Toruń

 

27.04.2019 / „Dzień Wolnej Sztuki” w Wozowni

W czasie akcji Dzień Wolnej Sztuki będzie można dokładnie przyjrzeć się pięciu dziełom prezentowanym na aktualnych wystawach. Przy każdym z nich stać będzie wolontariusz, który opowie o danej pracy, a także będzie motywował zwiedzających do podjęcia refleksji i nabrania odwagi do samodzielnego szukania odpowiedzi na nasuwające się im pytania.

  

  • EDUKACJA

 

Grupy zorganizowane zapraszamy do udziału w warsztatach:

– Sztuka prostoty szuka (dla przedszkolaków i młodszych klas szkoły podstawowej)

– Lekcja w galerii (dla ostatnich klas szkoły podstawowej oraz licealistów)

Wszystkie zajęcia odbywają się w przestrzeni galerii Wozownia i swoją tematyką nawiązują do aktualnych wystaw. Prosimy o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w zajęciach pod nr tel. 56 622 63 39 lub mailowo: info@wozownia.pl (Sztuka prostoty szuka) i wystawy@wozownia.pl (Lekcja w galerii).

Wstęp na warsztaty podstawie biletu do galerii – grupowy (do 15 osób) 15 zł.

 

 

Galeria Sztuki Wozownia (wejście od ul. Ducha Św. 6)

 

Godziny otwarcia sal wystawowych:

poniedziałek – nieczynne

wtorek – 12–20

środa–niedziela – 11–18

 

Ceny biletów:

normalny – 5 zł

ulgowy – 3 zł

grupowy (5–15 osób) – 15 zł

wtorek, niedziela – wstęp wolny



Źródło: Galeria Sztuki Wozownia