PROGRAM NA I KWARTAŁ 2017
GALERIA SZTUKI WOZOWNIA PROGRAM NA I KWARTAŁ 2017 ROKU:
WYSTAWY:
Do 08.01.2017:
Marcin Zawicki / Zarodki, Katarzyna Kujawska-Murphy / Transformacja błędów w prawdę, Paweł Olszczyński / Cygaro, Petr Dub / Anthropologist Translated
Rafał Sobiczewski / Bezcielesny
13.01 – 19.02.2017
otwarcie wystawy: 13.01 (piątek), godz. 18.00 / wstęp wolny
W najnowszych obrazach Rafał Sobiczewski łączy ze sobą dwa przeciwne sposoby postrzegania rzeczywistości: kładzie nacisk na aspekty związane z humanizmem, któremu jednak przeciwstawia obraz medialny. Dominującym elementem w pracach artysty jest obecność postaci człowieka i podkreślenie jej cielesności. Ten obraz artysta zestawia z poziomymi pasami, które kojarzą się z zakłóconym obrazem elektronicznym. W ten sposób w malarstwie Sobiczewskiego odnajdziemy „portret” człowieka żyjącego w społeczeństwie medialnym i informatycznym, zdominowanym przez technologię.
W przedstawieniach człowieka koncentruje się na jego cielesności. Fragmentaryzacja postaci, skupienie większej uwagi na niektórych formach powoduje, że obrazy te stają się studium świadomości ludzkiego ciała z jego ułomnością, nietrwałością, podatnością na choroby i zostawiającym na nim swój wyraźny ślad czasem. W ten sposób Sobiczewski dotyka zagadnień uniwersalnych, odrzucając tym samym metafizyczne konotacje i społeczne utopie, obecne często w malarstwie figuratywnym. (Karolina Jabłońska)
Rafał Sobiczewski – urodził się w 1970 roku w Łodzi. Malarz, profesor nadzwyczajny łódzkiej ASP. Prowadzi Pracownię Intermedialnych Działań na Płaszczyźnie na Wydziale Sztuk Wizualnych ASP w Łodzi. Uczestnik wielu wystaw indywidualnych m.in. Warning! You are infected!” w Galerii Atlas Sztuki w Łodzi oraz zbiorowych w kraju i za granicą (Czechy, Austria, Izrael, USA, Niemcy). W latach 2011–2015 pełnił funkcję prezesa Stowarzyszenia Kultura Aktywna. Kurator wystaw, twórca projektów artystycznych.
Damian Reniszyn / Królicza nora
13.01 – 19.02.2017
otwarcie wystawy: 13.01 (piątek), godz. 18.00 / wstęp wolny
kuratorka: Natalia Cieślak
Wystawa Królicza nora stanowi przegląd twórczości Damiana Reniszyna z ostatnich lat. Zainteresowania artysty koncentrują się na badaniu alternatywnych dróg percepcji sztuki i podważeniu przekonania o „nietykalności” obiektu artystycznego. Prezentowane na wystawie prace odnoszą się do dwóch głównych obszarów jego poszukiwań: doświadczania sztuki za pomocą zmysłu dotyku oraz eksplorowania nowych technologii.
Zawarta w tytule ekspozycji metafora, zaczerpnięta z książki Lewisa Carrolla Alicja w Krainie Czarów, dotyka istotnego wątku przewijającego się w praktyce twórczej Reniszyna. Ważną rolę odgrywają tu otwory – napotkane w najbliższym otoczeniu lub wydrążone w wykreowanych przez artystę obiektach – z jakimi wchodzi on w specyficzną interakcję: w dziurach umieszcza bowiem swoją głowę lub kończyny. Jego działania (…) kojarzyć się mogą z próbą pójścia śladem Alicji, która przecisnąwszy się w głąb króliczej nory znalazła się w alternatywnym świecie, gdzie obowiązują inne reguły i odmienna logika zdarzeń. Potrzeba choć chwilowego wyjścia poza schemat i oderwania się od skostniałych reguł rządzących rzeczywistością (w różnych jej przejawach) wiąże się z podjęciem ryzyka i gotowością poniesienia trudnych do przewidzenia konsekwencji – nigdy przecież nie wiadomo, czy uda się bezpiecznie powrócić z tej podróży. (Natalia Cieślak)
Damian Reniszyn (ur. 1989) – uzyskał dyplom na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (2014). Obecnie doktorant na macierzystej uczelni (Interdyscyplinarne Studia Doktoranckie na Wydziale Komunikacji Multimedialnej). Wykłada w School of Form w Poznaniu. Pracuje jako rzeźbiarz, tworzy obiekty, fotografie i wideoperformanse. W swoich realizacjach zwraca uwagę na odbiór sztuki zmysłem dotyku. Analizuje sytuacje z pozoru bezsensowne i niepotrzebne, czyniąc z nich punkt wyjścia do budowania obiektów. Mieszka i pracuje w Warszawie.
Małgorzata Wielek-M & Robert Listwan / Mam dzisiaj dobry dzień
13.01 – 19.02.2017
otwarcie wystawy: 13.01 (piątek), godz. 18.00 / wstęp wolny
Wystawa Roberta Listwana i Małgorzaty Wielek-M w Galerii Sztuki Wozownia to konfrontacja dwóch postaw malarskich artystów, którzy są w szczególnym punkcie drogi twórczej. Mając za sobą historię podjętych (lub porzuconych), przestudiowanych i wypracowanych tematów, do toruńskiej prezentacji wybrali syntezę swojego doświadczenia – portret. W tej intuicyjnie najbliższej im obecnie formie skupiają się na odmalowywaniu procesów formowania się samoświadomości, tożsamości, obecności we współczesnym świecie. Łączy ich zamiłowanie do tajemnicy, splatania sensów w misterne woale, wymuszające na widzu skupienie i dociekliwość w odcyfrowywaniu wszystkich wpisanych w obraz kodów. Dzieli nie tylko ekspresywność czy temperament, ale i kilometry – twórcy ci, działający w Olsztynie i Krakowie, w rzeczywistości nigdy się nie spotkali. Ich przyjaźń – wirtualna, intelektualna, inspirująca do zgłębiania własnych możliwości, nowych działań i pomysłów – sprawia, że wystawa-spotkanie tych artystów w przestrzeni toruńskiej Wozowni jest pełna napięć i kontrastów, wzajemnych uzupełnień i dopowiedzeń, uwidacznia i sprzyja wymianie motywów, tropów i symboli. (Ewelina Bobińska)
Małgorzata Wielek-M – urodziła się w 1976 r. w Limanowej. W latach 1997–2002 studiowała na ASP w Krakowie na Wydziale Malarstwa. W 2002 r. obroniła dyplom z wyróżnieniem, a w 2009 r. – doktorat pt. Badanie serca na macierzystej uczelni. Zajmuje się malarstwem sztalugowym. Brała udział w ponad dziewięćdziesięciu wystawach zbiorowych i dwudziestu sześciu indywidualnych. W 2011 r. była nominowana do nagrody Paszportu Polityki w kategorii sztuki wizualne. Pracuje jako adiunkt na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie na Wydziale Sztuki.
Robert Listwan – urodził się w 1974 r. W latach 1995–2000 studiował malarstwo i grafikę w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1993 r. otrzymał stypendium krajowe, a rok później stypendium artystyczne we Francji. Obok malarstwa zajmuje się scenografią teatralną i ilustracją. Jest laureatem wielu nagród zdobytych na Olsztyńskich Biennale Plastyki. Artysta brał udział w wielu krajowych i międzynarodowych wystawach: między innymi we Francji, w Szwecji, Danii, Hiszpanii i na Litwie.
Fale
03.03 – 02.04.2017
otwarcie wystawy: 03.03 (piątek), godz. 18.00 / wstęp wolny
artyści biorący udział w wystawie (Zakład Plastyki Intermedialnej Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu): Krzysztof Białowicz, Dorota Chilińska, Witold Chmielewski, Joanna Chołaścińska, Szymon Chyliński, Witold Jurkiewicz, Anna Kola, Wiesław Smużny, Arkadiusz Soroka, Radosław Staniec, Marian Stępak, Maria Szczodrowska, Tomasz Wlaźlak
kuratorka: Dorota Chylińska
Przeczytałam kiedyś takie zadnie, które miało tłumaczyć sens naszej egzystencji: „Kamień wpadając do wody nie wie, że zostawia fale”. Ta fala, która powstaje wokół nas, nawet jeśli jest bardzo przypadkowa, potrafi czasem zamieniać się w całe morze w splotach spotkań i historii. Są jednak osoby i doświadczenia wyjątkowe, które zawsze pamiętamy. Wystawę tworzy grupa ludzi w różnym wieku, z różnym doświadczeniem, o podobnej profesji, która razem pracuje, bo fale to również pokolenia i poglądy. Chciałabym skupić naszą uwagę na zjawisku, jakim jest wzajemne oddziaływanie na siebie ludzi i zjawisk, czasem pozytywne, a czasem nie. (Dorota Chilińska)
Dorota Chylińska (ur. 1975 r.) – ukończyła studia w pracowni Wojciecha Bruszewskiego w Zakładzie Plastyki Intermedialnej na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Zajmuje się sztuką wideo i wideo instalacją, obecnie głównie filmem dokumentalnym i artystycznym. Prowadzi Pracownię Multimediów w Zakładzie Plastyki Intermedialnej w Toruniu. W 2007 roku zdobyła nagrodę główną Marszałka Województwa Pomorskiego na TRANSVIZUALIACH 007 w Gdyni.
Michał Kokot
03.03 – 02.04.2017
otwarcie wystawy: 3.03 (piątek), godz. 18.00 / wstęp wolny
kurator: Hubert Czachowski
Wystawa prac Michała Kokota przypomni postać artysty niebywałego, wszechstronnego; postać związaną z Toruniem, wrosłą na stałe w kontekst artystyczny miasta i regionu. Na ekspozycji zostaną zaprezentowane prace fotograficzne i malarskie z całego okresu twórczości Kokota, poczynając od fotogramów powstałych w grupie „Zero-61”, które często nazywał plakatami poetyckimi. W centrum jego zainteresowania pozostawał głównie człowiek, sięgał do inspiracji z kultury prowincji i kultury ludowej. Z jednej strony interesował go reportaż, z drugiej fotografia kreacyjna; przetwarzał zdjęcia w duchu symbolizmu i surrealizmu, posługując się m.in. techniką kolażu. Często łączył techniki fotograficzne i malarskie, a także wykorzystywał przedmioty włączając je w swoje dzieła.
Michał Kokot (1944–2014) – fotograf, malarz, poeta. Z wykształcenia historyk (UMK). Członek ZPAF i słynnej grupy fotograficznej „Zero-61”. Reżyser etiud filmowych powstałych w ramach Studenckiego Twórczego Klubu Filmowego „Pętla”. W latach 1969–1975 fotoreporter w toruńskiej prasie. Animator lokalnego ruchu kulturalnego w Osieku nad Wisłą na ziemi dobrzyńskiej. Odkrywca i propagator artystów ludowych.
EDUKACJA / Wykłady / Spotkania autorskie / Inne imprezy
ARCHITEKTURA W WOZOWNI – cykl wykładów i spotkań pozwalających szerzej spojrzeć na problemy współczesnej architektury i jej najciekawszych twórców.
wykład Igora Gałązkiewicza
30.01.2017 (poniedziałek), godz. 17.00 / wstęp wolny
Igor Gałązkiewicz – historyk sztuki, kurator. Absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Łódzkim i Szkoły Strategii Marki SAR. Dyrektor artystyczny Centrum Architektury i Wzornictwa w Łodzi (2011–2013). Pomysłodawca i koordynator projektu Awangarda jutra?, promującego współczesną młodą polską architekturę poprzez szereg wystaw i publikacji Mapa 013 – przewodnika po polskiej architekturze. Koordynator paneli Rzut Poziomy. Autor i kurator projektu OperaLab. Badacz roli architektury i dizajnu w procesie brandingowym. Publikował między innymi w „FUTU”, „F5”, „Art & Business”, „A10” czy „Purpose”; autor książki Art branding.
wykład Agaty Woźniczki i Mateusza Adamczyka / pracownia architektoniczna BudCud
20.03.2017 (poniedziałek), godz. 17.00 / wstęp wolny
BudCud to pracownia tworząca projekty w dziedzinach architektury i urbanistyki, prowadzona od 2010 roku przez Mateusza Adamczyka i Agatę Woźniczkę. Laureaci wielu konkursów architektoniczno-urbanistycznych, m.in.: prestiżowego, międzynarodowego konkursu Europan (E9 Warszawa, I miejsce oraz E11 Leeuwarden, wyróżnienie) i Schindler Award for Architecture, Access for All (I nagroda w przeglądzie profesjonalnym). Tutorzy oraz konsultanci międzynarodowych projektów. Pracownia BudCud należy do platformy New Generations, zrzeszającej najbardziej progresywne młode pracownie architektoniczne. Architekci prezentują rzadką postawę w polskiej architekturze – marzycieli i optymistów.
Mateusz Adamczyk – urodzony w Katowicach w 1981 roku. Architekt i urbanista. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej oraz na Bauhaus Universitat Weimar. W 2005 odbył praktyki architektoniczne w Holandii. W trakcie praktyk współautor kilku nagrodzonych prac konkursowych.
Agata Woźniczka – urodzona we Wrocławiu w 1986 roku. Architekt i urbanista. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Stypendystka E.T.S.A. U.A.H w Madrycie oraz Rady Miasta Wrocławia. Po praktykach w polskich firmach pracowała w kopenhaskim biurze BIG – Bjarke Ingels Group.
PROJEKT DLA… – cykl wykładów o współczesnym dizajnie; w 2017 roku wszystkie spotkania poświęcone są zagadnieniu książki
warsztaty introligatorskie z Oficyną Peryferia
20.02 (poniedziałek), 10.00–20.00 (z godzinną przerwą obiadową) / płatne, obowiązują zapisy (szczegółowe informacje: info@wozownia.pl)
prowadzący: Michał Chojecki
Warsztaty introligatorskie są całodniowym kursem szycia i oprawy książek. Pomyślane są jako formuła umożliwiająca praktyczne zastosowanie zdobytych umiejętności. Każdy z kursantów w czasie zajęć samodzielnie wykonuje (i zabiera potem do domu) trzy szkicowniki w różnych typach oprawy z możliwością modyfikacji wedle własnych potrzeb. Absolwent po zajęciach ma być w stanie samodzielnie zaplanować i wykonać własny szkicownik lub makietę książki. W czasie zajęć wykonujemy najpopularniejsze typy oprawy: twardą – płócienną (książkową), oprawę półpłócienną i miękką. Zajęcia praktyczne poprzedza wstęp teoretyczny, a uczestnicy otrzymają opracowany specjalnie na te warsztaty konspekt utrwalający wiedzę i umożliwiający samodzielną pracę w domu.
wykład Michała Chojeckiego
21.02 (wtorek), godz. 18.00 / wstęp wolny
dr Michał Chojecki – artysta wizualny, autor książek i projektów artystycznych. Adiunkt na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie. Laureat stypendium z programu Młoda Polska 2015 w dziedzinie książki artystycznej. Założyciel Oficyny Peryferia.
OPROWADZANIA PO AKTUALNYCH WYSTAWACH:
22.01.2017 (niedziela), godz. 12.00 / wstęp wolny
Oprowadzanie po wystawach: Rafał Sobiczewski / Bezcielesny, Damian Reniszyn / Królicza nora, Małgorzata Wielek-M & Robert Listwan / Mam dzisiaj dobry dzień (oprowadza: Natalia Cieślak)
12.03.2017 (niedziela), godz. 12.00 / wstęp wolny
Oprowadzanie po wystawach: Fale oraz Michał Kokot (oprowadza: Joanna Gwiazda)
SZTUKA PROSTOTY SZUKA / warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży
Grupy zorganizowane zapraszamy do udziału w warsztatach z cyklu „Sztuka prostoty szuka”. Wszystkie zajęcia odbywają się w przestrzeni galerii Wozownia i swoją tematyką nawiązują do aktualnych wystaw. Warsztaty skierowane są do różnych grup wiekowych, a podczas zajęć ich uczestnicy będą mogli doświadczyć całego bogactwa środków wyrazu, które można zaangażować do tworzenia współczesnej sztuki.
Prosimy o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w zajęciach pod nr. tel. 56 622 63 39 (kontakt: Natalia Cieślak, Kazimierz Napiórkowski). Ilość miejsc jest ograniczona! Wstęp na podstawie biletu do galerii – ulgowy 3 zł, grupowy 15 zł.
Cykl „Sztuka prostoty szuka” zrealizowano we współpracy z Gminą Miasta Toruń.
Aktualnych informacji o planowanych warsztatach można szukać na stronie: www.wozownia.pl/wydarzenia/warsztaty
Źródło: Galeria Sztuki Wozownia