prof. Krzysztof Trojanowski o romansach Poli Negri
Wstęp wolny  /  Literatura

prof. Krzysztof Trojanowski o romansach Poli Negri

  • Wydarzenie archiwalne: 27.05.2024
Miejsce:
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w WąbrzeźnieWąbrzeźno, ul. Matejki 11B

W maju w ramach cyklu Tekstualne doznania promujemy literaturę romansową. Z tej okazji zapraszamy na wyjątkowe spotkanie, którego tematem będzie Pola Negri. Bohaterka wielu romansów, w życiu i kinie.

KOPCIUSZEK Z LIPNA

Przyszła na świat w pobliskim Lipnie jako Apolonia Chałupiec w 1897 roku. Zmarła 37 lat temu w dalekim San Antonio. Jak to się stało, że uboga dziewczyna z Lipna zrobiła zawrotną karierę w światowym kinie, że jako Polę Negri okrzyknięto ją królową Hollywood?
Wszystkie tajemnice „Niewolnicy zmysłów” (to tytuł jej debiutanckiego filmu z 1914 r.) zdradzi nam profesor Krzysztof Trojanowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika podczas spotkania 27 maja, o godz. 17:00 w wąbrzeskiej bibliotece.

KRÓLOWA ROMANSÓW

Romansowała z Charlie Chaplinem i bożyszczem kobiet - Rudolfem Valentino. Była żoną hrabiego (skoligaconego z Dąmbskimi z Wałycza!) i najprawdziwszego księcia. Lansowała oryginalny styl, łącząc najnowsze trendy w modzie z odrobiną ekscentryczności i egzotyki. To ona nauczyła kobiety malować paznokcie u stóp i nosić turbany. Na smyczy prowadzała geparda i posiadała biżuterię Hohenzollernów. Ze świata filmu nieodwołalnie wycofała się w połowie lat 60., choć kusił ją sam Steven Spielberg.
Chcecie dowiedzieć się więcej? Przyjdźcie na spotkanie do biblioteki w ramach cyklu „Tekstualne doznania – romansowy maj” i poznajcie bliżej Polę Negri – niewolnicę zmysłów.Źródło: Miejska i Powiatowa Biblioteka w Wąbrzeźnie

Powiązane wydarzenia

08
lipca (poniedziałek)
⟶ DO 19.07

Latoteka - czeka!